Kredi Piyasasında Devrimi Bakan Duyurdu

Kredi Piyasasında Devrimi Bakan Duyurdu

Kredi piyasasında devrimi Bakan duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kredi piyasalarında yaşanacak devrim niteliğindeki gelişme ve düzenlemeleri duyurdu. Ekonomi yönetimi kredi piyasalarında devrim yaratacak düzenlemeleri görüştü. Milli Reyting Şirketi faaliyete geçecek, İpotek Finansmanı Kurumu kurulacak, ortak ATM yaygınlaşacak.. Düzenlemelerin her biri devrim niteliğinde..

Kredi Piyasasında Devrimi Bakan Duyurdu

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘ın başkanlığında 3. kez toplandı. Gerçekleştirilen toplantıda kredi veren kuruluşların uzun vadeli finansmana erişimi için önem taşıyan ‘İpotek Finansman Kuruluşu’ kurulması süreciyle ilgili çalışmalar, sermaye piyasalarının derinleştirilmesi, menkul kıymetleştirmenin kurumsallaşması ve yeni ürünler çıkarılması konuları görüşüldü.

Düzenlemeler Reel Sektörü de Rahatlatacak

İpotek Finansmanı Kurumu ile kredi kuruluşlarının kredilerini satın alıp karşılığında menkul kıymet çıkarılması hedefleniyor. Yalnızca bankaların değil tüm finansal kurumların kredileri karşılığında Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ya da İpoteğe Dayalı Menkul Kıymet çıkarılacak. Başka bir ifadeyle bankaların kredi havuzlarını devralabilecek, menkul kıymetleştirme konusunda özelleşmiş bir kuruluş devreye girecek. Böylece, bankalar üzerindeki reel sektörü finanse etme riski dağıtılmış olacak. Sorunlu kredilerin dışında kalan kredi stoku bu kurumlardan alınabilecek. Bankalar kredi havuzlarını bilançolarından çıkardıkları ve riski de dışarıya çıkardıkları için daha düşük faiz marjıyla kredi verme olanağı elde etmiş olacak.

Türkiye Milli Bir Reyting Kuruluşu Kuruyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı ‘ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) ‘da kamu bankalarının tasarruf ve etkin operasyon amacıyla gerçekleştirecekleri ortak ATM ve ortak kart projelerine ilişkin süreçlerin detayları ile Milli Reyting Kuruluşu kurulum süreci de görüşüldü.

Yine toplantıda, küresel finansal piyasalardaki gelişmeler, bunların Türkiye ‘ye yansıması ve ekonomik dengelenme sürecinin iş dünyasına etkisi de değerlendirildi.

Konkordato ‘nun Suistimal Edilmesine Engel Olunacak

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi ‘nde görüşülen konulardan biri de son dönemde konkordato mekanizmasını suistimal eden şirketler oldu. Konkordato mekanizmasının suistimal edilmemesi için devreye alınacak tedbirler de masaya yatırıldı.

Diğer taraftan, Adalet Bakanlığı konkordato sisteminin sağlıklı işlemesi için önemli bir adım attı. Resmi Gazete ‘de yayımlanan yönetmeliğe göre, konkordato komiseri olacak kişilere ilişkin nitelikler belirlendi. 4 yıllık lisans eğitimi veren fakülte bitirenler, 5 yıllık meslek deneyimi olanlar ve 36 saatlik temel eğitimi başarıyla tamamlayanlar konkordato komiseri olabilecek. Komiserlerin memuriyetten çıkarılmamış,  iflas etmemiş olması ve kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması gerekiyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir