Kredi Riski Nedir?

Kredi Riski Nedir?

Bankalarda kredi riski nedir sorusu artık birçok kişinin önem verdiği ve araştırdığı bir durum haline geldi. Çünkü gelişen teknolojik argümanlar ve finans sektörünün çığ gibi büyümesi bu raporu zorunlu hale getirdi. Üstelik artık kredi riski öğrenme hem bankalar tarafından hem de kredi çekecek kişiler tarafından kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Bankaların ortak olarak oluşturdukları bilgi paylaşım sistemleri sayesinde kişilerin geçmiş dönem bankalarla ilişkileri, kredi ve kredi kartı kullanım performansları göz önünde bulundurularak kredi riski hesaplama çok çabuk ve kolayca hesaplanabilmektedir.
 

 

Bankalar Neden Kredi Riskini Ön Planda Tutar?

Kredi riski öğrenme işlemi sonrasında bankalar kredi verebilecekleri müşterileri daha kolay şekilde bulabilmekte, verdikleri kredinin geri ödenmesindeki riski azaltmaktadırlar. Kredi çekecek olan kişiler de kredi risk puanına göre bankalarla kredi ilişkisine girebilmektedirler. Bankalardan daha önce çekilen kredilerin sayısı, kredilerin tutarları, vadeleri bankalarda kredi riski nedir sorusunun kaynak cevaplarıdır.
Buna göre kişilerin çektikleri geçmiş dönem kredilerini ödeme performansları onların risk raporundaki derecelendirmesini ortaya koyar. Eğer kişi geçmişte çektiği kredilere ait kredi taksitlerini ve kullandıkları kredi kartlarını zamanında ödemelerle kullanır ve kapatırsa bu bankalar açısında olumlu puan verilen ve riski az olan müşteri demektir. Böylece bu kişiler ilerleyen dönemlerde de kredi çekmede ve kredi başvurusu yapmada zorlanmazlar.
Geçmiş dönemde ne kadar çok banka kredileri ve kredi kartlarının kullanırsanız ve bunların ödemelerinde düzen sağlarsanız bu günümüzde kredi çekmenize o kadar çok fayda sağlar. Geçmişte hiç kredi çekmeyen ve kredi kartı kullanmayan kişiler ise ölçülebilir bir kredi riskleri olmadığından bankalar tarafından çok sıcak bakılan müşteriler olarak görülmezler.

Kredi Riski Hesaplama Sonucunda Ne Yapılır?

Ayrıca kredi riski hesaplama işlemi neticesinde kredi sicil puanları düşük çıkan müşteriler de kredi çekmek için kredi risk raporlarını temizlemeleri istenen müşteriler olmaktadır. Yani geçmiş dönemde bankalardan kredi çeken veya kredi kartı kullanan fakat bunların ödemelerini vadelerin yapmayan, sıklıkla ve uzun süreler geciktiren kişilerin kredi risk raporları şişkin olacaktır Bu nedenle yeni bir kredi başvurusu yaptıklarında önlerine bu rapor engel olarak çıkacaktır. Bu müşterilerin kredi çekebilmek için tüm borçlarını tamamen bitirmiş ve belirli bir sürenin geçmesini beklemiş olmaları gerekecektir.
 

 

Kredi Riski Ne İşe Yarar?

Özetle, bankalarda kredi riski nedir sorusu bankalarla geçmiş dönemlerde kredi ve kredi kartı kullanım, ödeme ve kapatma performanslarını ortaya çıkaran bir rapordur, denilebilir. Kredi riski öğrenme işlemi ise gerek bankaların şubelerinden gerekse de internet bankacılığından, özel finans danışmanlık kurumlarından öğrenilmektedir.
Kredi riski hesaplama neticesinde kişilerin istedikleri kredi miktarını, istenen vadelerde kullanıp kullanamayacakları ortaya çıkar. Bu noktada kişiler geçmiş dönemlerde kredilerini zamanında ödememiş ve kredi kartlarında da aynı şekilde gecikmeli ödemeler yapmışlar, adli veya yasal takip yaşamışlarsa risk raporları hayli olumsuz demektir. Bu tarz durumda kişilerin krediye ilişkin tüm borçlarını ödemeleri ve merkez bankası kayıtlarınca sicillerinin temiz hale geleceği süreyi beklemeleri gerekir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir