Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Kredi sicil affı ya da başka bir deyişle kara liste affı ülkemiz gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. 2018 yılında esnaf ve sanatkarların her türlü kredi ihtiyaçlarına kolayca ulaşabilmeleri için pek çok çalışma yapan ekonomi kurmaylarının çalışması, kredi sicil affı ile ihtiyaç sahiplerinin bu kredilere kolayca ulaşabilmelerine olanak sağlayacak mı? Üstelik beklenti sadece esnaflar açısından değil, tüm bireysel kredi kullanan vatandaşlarımızın da bu konuda ciddi talepleri var.
Kara Liste Nedir?
Kara Liste olarak adlandırılan kötü sicil kaydı kişilerin ya da tüzel kişiliklerin bankalarla olan münasebetlerinde yaşanan ödeme düzensizliklerine ilişkin tutulan kayıttır. Yani Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüm kişi ve kurumların ödeme performansları ile alakalı kayıtlar tutulmaktadır. Daha önceki yıllarda kullandıkları kredileri ödeyemeyen ya da kredi kartı borçlarını ödeyemeyip icralık olanlar kara liste kaydına ekleniyorlar. Bu kötü sicile sahip kişiler de 5 yıl süre ile bankalardan kredi kullanamıyor ve kredi kartı da alamıyorlar.
Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilirler?
Kara listede kaydı olanlar daha önce bankalardan almış oldukları krediyi ya da kredi kartını ödeyemeyerek icralık olmuşlar demektir. Bu kişileri ya da kurumları bankalar yüksek risk grubu olarak gördükleri için, kredi onayı vermemekte ve kredi kartı da kullandırmamaktalar. Üstelik bu kişi ya da kurumlar KOSGEB Kredileri ya da KGF Destekli Krediler gibi devlet desteği ile esnafa kullandırılan kredilerden de yararlanamıyorlar. Şu anki şartlarda kara listede olanların kredi kullanabilmesi için kara listeye girdikleri tarihin üzerinden 5 yılın geçmiş olması ve artık borçlarını düzenli olarak ödeyebileceklerini bankalara ispat etmeleri gerekiyor.

Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?
Son zamanlarda vatandaşların ve esnafların bu konudaki istek ve talepleri had safhada. Son olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken de bir basın açıklaması yaparak hükümetin esnaf ve sanatkarlar için tüm kaynaklarını seferber ettiğini, bunu çok önemli ve olumlu bir gelişme olarak gördüklerini ancak esnafın kara liste kaydı nedeni ile bu kredilere ulaşamadığını dile getirdi. Sözlerini bu yıl en kısa zamanda geniş kapsamlı bir Kredi Sicil Affı çıkarılmasının ne kadar gerekli olduğunu belirterek sürdüren Palandöken; Tüm bankaların uygulayacağı geniş kapsamlı bir kredi sicil affının ekonomimizi ciddi anlamda hareketledireceğini belirtti.
2017 Yılında Çıkarılan Kredi Sicil Affı Yeterli Oldu mu?
Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl da esnaflardan gelen yoğun talep üzerine hükümet tarafından Kara Liste Affı ile ilgili bir düzenleme yapılmıştı. Ancak yapılan düzenlemede bankaların bu affı uygulaması konusunda bir zorunluluk getirilmemiş ancak bu esnaflara kredi kullandırılması konusu bankaların insiyatifine bırakılmıştı. Pek çok banka da tercihlerini riske girmemek adına kredi onayı vermemek yani kredi kullandırmamaktan yana kullanmıştı. Bu nedenle de geçtiğimiz yıl çıkarılan kredi sicil affı amacına ulaşamadı ve mağduriyeti gideremedi.
Kredi Sicil Affı Nasıl Olmalı?
Esnaf ve vatandaşların beklentisine baktığımızda öncelikle kredi sicil affının esnaf ve iş yeri sahiplerinin yanında tüm bireysel müşterileri de kapsaması gerekiyor. Çünkü kara liste konusunda yaşanan mağduriyet sadece esnafı değil tüm vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Bireysel olarak da kredi sicil affının uygulanması ekonomimizi oldukça canlandıracak ve herkese rahat bir nefes aldıracaktır.
Bu konuda hükümet yetkilileri ve bankaların da çekinceleri mevcut elbette. Ancak bankalar geçtiğimiz yıl çıkarılan afta olduğu gibi geçmiş tüm borçlarını kapatan müşterilere yeni bir kredi açmakta iştahlı olacaklardır. Burada bankaların yeni krediler ile gireceği risk, eski alacaklarını peşinen tahsil etmeleri halinde zaten ortadan kalkacaktır. Ayrıca her yeni açılacak kredi bankalar için yeni bir kazanç anlamı taşıdığından bankaların bu riski göze alması muhtemeldir.

Kara Liste Affı Beklendiği Gibi Çıkarsa Neler Değişecek?
Kara Liste Affı olarak adlandırdığımız Kredi Sicil Affının beklentilere paralel olarak çıkması halinde tüm vatandaşlarımız bankalardan kolayca kredi kullanabilecekler. Geçmişte bankaya olan borçlarını kapatmış olanlar hemen kredilerini kullanabilirken halen bankalara borçlu bulunanlar da bu borçlarının kalan kısımlarını ödemeleri halinde yeni krediye ulaşabilecekler. Ayrıca kredi sicil affı ile isteyen herkes de kredi kartı sahibi olabilecek. Kara liste ya da düşük kredi notu nedeni ile kredi kartı alamayanlar da bankalardan kolayca kredi kartı alacaklar.
Tüm bu kolaylıklar iş yeri sahipleri ve tüzel kişiler için de geçerli olacak. Yani bankalar kişi ya da kurumların bugün ki ödeme durumlarına bakarak kredi kullandıracaklar. Bu da piyasalara bol miktarda nakitin girmesine neden olacak ve ekonomimizi bir hayli canlandıracak.
2018 Kredi Sicil Affının Çıkması İçin Neler Gerekli?
Ekonomi kurmaylarının bu konuyu değerlendirdiğini ve üzerinde çalışarak verimli bir yol bulmak istediklerini biliyoruz. Ancak konu aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali oldukça çetrefilli. Kapsamlı bir kara liste affının ekonomimizi ne denli canlandıracağı muhakkak ancak bankaları ve finansal sistemimizi nasıl bir riske sokacağı da aşikar. Bu nedenle fayda zarar dengesinin korunarak en verimli çalışmanın yapılmasını tüm kamuoyu bekliyor.
Bu konuda vatandaşların taleplerini haber sitelerine yorum yazarak, ilgili birimlere mesaj yazarak, yetkililerin basın açıklaması yaparak seslerini yükseltmesi dikkatleri de bu konuya daha çok çekecektir. Bu taleplerin yükselmesi de bir an önce istenilen şekilde toplumumuzun her kesimini rahatlatacak bir kredi sicil affının yürürlüğe girmesini sağlayacaktır. Piyasaların ve uzmanların beklentisi bu yılın ilk yarısında çalışma taslağının netleşmesi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

4 Comments

  1. Kredi affının ekonomiyi olumlu olarak etkileyeceğini düşünmüyorum. Tam aksine vergi ve ssk borcunu ödemeyen veya af olmasına rağmen savsaklayan kişi ve kuruluşlar vardır. Öncelikle kişilerin basiretli bir tüccar gibi hareket etmesi düşüncesi oturması lazımdır. Devleti yemeyen usulü düşüncesi devam ederse,malesef. Onun için ekonomiyi harekete geçirecek şartlar farklıdır. Öncelikle af yerine yeni istihdamlara yol açabilecek yatırımların yapılması, tarım ve hayvancılığın teşvik edilerek,ucuz maliyetli girdiler sağlanarak bu sektörlerin teşviki önemlidir. Bunun sonunda gelişen bu gibi yönlerimizi ihracat yaparak,ülkemize para girdisine yol açmalıdır. Dışarıdan gelecek para ancak ülkemize nefes aldırır. Düşüncemi paylaşmam da aracı olduğunuz için teşekkür ederim. İyi çalışmalarınız olsun. Saygılarımla,

  2. Benim ödeme gecikmem olduğum dan takibe alinmiştim borcumu odedim üzerinden 4 yıldan fazla bir sure geçmesine rağmen borcum yok ben 2 yılık bir esnafın bankalarla çalışıyorum 2 ayri banka kredi kartı çıkardı verdiler iş kredi baş vuruşuna gelince ret çıkıyor bir yıldı sicil affı konuşması cilalı bir yere ulaşamadık hale bir temiz haber bekliyorum 2018 ze girdik yinede kredi baş vuruşu topçam ama bilmiyorum bir sonuç alabilirmiyim elden olan borç larimi tel kalem üzerine toparlamak istiyorum böylede olunca bir esnaf olarak toparlanmam çok zor olacağı benziyor bu affın çıkmasını bekliyorum

  3. Sayın Meryem Kurtuluş hanım, değerli yorumunuzu cevaplamak istedim. Öncelikle kredi başvurusu çok yaparak işlemlerinizi zorlamayın. Madem iki farklı bankadan kredi kartı çıkardınız. Bu kartları düzenli olarak kullanmaya devam edin. Bu kartları veren bankalarla da ticari çalışmalarınıza hız verin. 6 ay sonrasında istediğiniz krediye affa bile uğramadan kavuşabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    Saygılarımla,

  4. Allah razi için çıkartın bu yeni yasayı herkes zaten berişan bi af gelsin hic komseni borcu olmasın allah sizden razi olsun benim de var borcum herkesin var tabiki ama ne olun bo borçlar silinsin bir af af af istiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir