Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasının ardından ihtiyaç kredisi borçlarının yapılandırması için de 60 aya kadar vade imkanı sağlanması bankaları harekete geçirdi. Başta kamu bankaları olmak üzere pek çok banka ihtiyaç kredisi yapılandırması için çalışmalara başladı. İhtiyaç kredisi borcu olup bu borçlarını ödemekte zorlananların gözü, bankaların ihtiyaç kredisi borç yapılandırması için uygulayacağı faiz oranlarına çevrildi. Peki kredi yapılandırması nasıl yapılır ? İşte ihtiyaç kredilerinin yapılandırılması hakkında tüm merak ettiğiniz detaylar..

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi yapılandırma başvurusu bankanın mevcut kredi değerlendirme kredilerinin yanında, borçlu vatandaşın lehine ek kriterlere göre de değerlendirilecek. Her durumda tüm değerlendirme yasal mevzuat kapsamında yapılacak.

Kredi Yapılandırma Başvuruları Ne Zaman Başlayacak ?

Kredi yapılandırmasına ilişkin düzenleme, bu haftanın başından itibaren uygulamaya girdi. Borçlu kredi müşterilerinin başvurusu ile kredi yapılandırma süreci başlayacak. Bankaya giderken TC Kimlik numarası yazılı kimlik belgesi ve çalışılıyorsa maaş bordrosunun yanınıza alınması yeterli oluyor.

Kimler Kredi Yapılandırma Başvurusu Yapabilir ?

İhtiyaç kredilerinin anapara ya da faiz ödemelerini geciktirenler yararlanacak. Kredi yapılandırması talebe bağlı olacak. Yapılandırma fırsatından yararlanmak için kredinin 10 Şubat tarihinden önce çekilmiş olması şart.

Kredi Yapılandırmada Borç Sınırı Var mı ?

Düzenleme kapsamında yapılandırılan kredi borçları için bir tutar sınırı bulunmuyor. 500 TL ‘lik borç da, 100.000 TL ‘lik borç da yapılandırılabilecek. Fakat kredi kartında olduğu gibi kişinin gelir düzeyinin borcu ödeyip ödemeyeceği kriterine bakılacak.

Yapılandırma İçin Bir Süre Sınırı Var mı ?

Kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına yönelik kampanyada olduğu gibi, ihtiyaç kredisi için de başvuru için bir süre sınırı yok.

Kredi Yapılandırma Faiz Oranları Ne Olacak ?

Bankaların, uygulayacakları faiz oranlarını bu hafta içerisinde açıklaması bekleniyor.

60 Ay Vade Zorunlu mu ?

İhtiyaç kredisinin yapılandırılmasına ilişkin 60 aylık vade, başvuruyla beraber başlayacak. 60 aylık vade süresi maksimum vade ve bu vade zorunlu değil. Bu sürenin üzerine çıkılmayacak ancak isteyen daha kısa vadeli (süreli) kredi kullanabilecek.

60 Ay Vade Yeni Kredi Çekecekler İçin Geçerli mi ?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yönetmeliği sadece borcunu ödemekte zorlanan kişileri  kapsıyor. Yeni kredi çekecek olanlara uygulanan vade sürelerini içermiyor. Şu an mevcut yönetmelikte İhtiyaç kredisinde maksimum vade 36 ay.. Yeni kredi kullanacaklar maksimum bu vadeden yararlanabiliyorlar.

Kredi Yapılandırma İçin Sigorta ve Kefil Zorunlu mu ?

Tüketici kredilerinde hayat sigortası isteğe bağlı standart bir ürün, yapılandırma sırasında ise müşterilerden kefil istenmeyecek.

Kredi Yapılandırma İçin Başvuru Ücreti Var mı ?

Kredi yapılandırması yaparken herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak. Ziraat Bankası ‘ndan Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanarak kredi kartı borçlarını yapılandıran vatandaşlar aynı bankada ihtiyaç kredisini de yapılandırabilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir