Kredilerle İlgili Önemli Değişiklik

Kredilerle İlgili Önemli Değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan hem daha önce kredi kullananları hem de yeni kredi kullanacakları ilgilendiren haber geldi. Kredilerle ilgili önemli değişiklik ve düzenlemeler içeren kararlar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. BDDK, kredi kartı borçları için verilecek tüketici kredilerinde vadeyi 48 aydan 60 aya çıkardı.BDDK konut ve taşıt kredilerinde de değişikliğe gitti.

Kredilerle İlgili Önemli Değişiklik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemeler yaptı.  Tüketici kredilerinde limit kredi kartı borç bakiyesi kadar olabilecek. Konut alacaklar, konutların enerji performansına göre daha fazla kredi kullanabilecek.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede değişikliğe gidildi.

BDDK kararlarına göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine’ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ ‘ye ve merkezî yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen “kredi sınırları” na dahil olmayacak. Bankacılık kanununda yer alan “kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler” başlıklı 55. madde uyarınca, bankalarının risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak.

Konut Kredisi ile İlgili Düzenlemeler de Var

Yönetmeliğin taşıt ve konut kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe göre; konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için % 90 ‘ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için % 85 ‘i geçemeyecek.

Taşıt Kredisi’nda Sınır 120 Bin Lira’ya Çıkarıldı

Yönetmelikle, taşıt teminatlı kredilerde, taşıt kredilerinde ve ya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100 bin Lira ‘dan, 120 bin Lira ‘ya yükseltildi.

Kredi Kartı Borcu İçin Verilecek Tüketici Kredisi Vadesi 60 Ay

Yönetmeliğe kredi kartı borçlarının ödenmesi amacı ile kullandırılacak Tüketici Kredileri ile alakalı geçici bir madde de eklendi. Bu geçici madde ile kredi kartı borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı. BDDK yapılan düzenlemeyle kredi kartı borçları için verilecek tüketici kredilerinde vadeyi 48 aydan 60 aya çıkardı. Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle bankaların bu amaçla vereceği tüketici kredilerinde vade 60 aya kadar uzayabilecek. Tüketici kredilerinde limit kredi kartı borç bakiyesi kadar olabilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir