Kripto Paraların Hacmi 145 Milyar Doları Geçti

Kripto Paraların Hacmi 145 Milyar Doları Geçti

Bir yılı aşkın süredir düzenli olarak değer kaybeden kripto paraların market hacmi de her geçen gün erimekteydi. Ancak 2019 yılı itibariyle başta Bitcoin olmak üzere tekrar değer kazanmaya başlayan kripto paraların market hacmi Kasım 2018’den bu yana ilk kez 145 milyar doları aştı.

Kripto Paraların Hacmi 145 Milyar Doları Geçti

Toplam 2.136 kripto para biriminden oluşan kripto para piyasanın en yüksek hacimli para birimi olan Bitcoin, son 24 saat içinde yüzde 1,29 oranında artarak 4,157 dolara yükseldi ve 73 milyar 263 milyon dolarlık piyasa hacmiyle pazarın yüzde 50,1’ini oluşturuyor.

Bitcoin’de görülen artışa paralel olarak, Bitcoin’den sonra kripto para piyasasının en yüksek hacimli 10 dijital para biriminden son 24 saat içinde sadece yüzde 0,16 ve yüzde 0,43 oranında Litecoin ve Bitcoin Cash azalırken, diğer tüm para birimlerinde değer artışı kaydedildiği gözlendi.

Dijital para piyasasındaki yükseliş eğilimi nedeniyle, pazar hacmi 20 Kasım 2018’den bu yana ilk kez 145 milyar dolardan 146 milyar 358 milyon dolara yükseldi. Piyasadaki son 24 saatlik işlem hacmi 33 milyar 994 milyon dolar olarak hesaplandı.

En Yüksek Hacimli 10 Kripto Para Birimindeki Değişiklikler (2 Nisan 2019)

Bitcoin yüzde 1,29

Ethereum yüzde 0,37

Ripple yüzde 1,26

EOS yüzde 0.81

Litecoin yüzde -0,16

Bitcoin Cash yüzde -0,43 düşerken

Binance Coin yüzde 3,33

Stellar yüzde 1,79

Tether yüzde 0,23

Cardano yüzde 3,40 arttı.

Avrupa Birliği Komisyonu Kripto Paralar İle İlgili Toplandı

Kripto Para Nedir?

Diğer adıyla dijital para birimi, işlemlerini güvenli olarak yapmak için şifreleme (kriptografi) tekniği kullanan sanal para birimidir. Bu şifreleme tekniğinden dolayı yüksek güvenlikli para olarak tanımlanan kripto paraların sahtesinin yapılması çok zordur. Birçok kripto para birimi, farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan sistemlere dayanmaktadır. Kripto paraların tartışmasız en büyük cazibesi organik yapısından kaynaklanıyor; teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı korunaklı ve hiçbir merkezi otorite tarafından yönetilmez.

Kripto para birimleri, bir banka veya kredi kartı şirketi gibi güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyulmaksızın doğrudan iki taraf arasında para transferini sağlar. Bu transfer işlemleri güvenlik amaçlı olarak açık anahtarların ve özel anahtarların kullanılmasıyla yapılır. Aynı zamanda yapılan bu transferlerde aracı kurum veya kişiler olmadığı için herhangi bir komisyon ücreti ödenmez.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir