KYK Kredi Borçları Silinecek mi ?

KYK Kredi Borçları Silinecek mi ?

Son dönemde KYK kredi borcu olanlara ilişkin borç affı uygulanacağına dair söylentiler hız kazandı. Ancak Kredi ve Yurtlar Kurumu ve yetkililer tarafından bu konuya dair hiç bir resmi açıklama yapılmadı. Aslında bu dedikodunun çıkış nedeni Kredi Yurtlar Kurumu tarafından kredi alan öğrencilerin bu borçlarını ertelemesine ilişkin bir kararı.. Yani ortada bir borç silme işlemi ya da af yok.. Ancak ilgili borçlar belirli bir zamana kadar ertelenebiliyor. İşte KYK kredi borcuna ilişkin detaylı bilgiler..

KYK Kredi Borçları Silinecek mi ?

Kredi Yurtlar Kurumu bilindiği gibi üniversite eğitimi sırasında öğrencilere geçimlerini sağlamak amaçlı kredi veriyor. Öğrenim hayatı boyunca öğrencilere ödenen bu krediler öğrencinin okul hayatının bitmesi ardından geri ödenmeye başlıyor.

KYK kredi borcu olan vatandaşlar son zamanlarda gündemde olan KYK borçları silinecek mi sorusuna yanıt aramaya başladı. Ancak aslında bu dedikodunun çıkış sebebi Kredi Yurtlar Kurumu’nun borcu olanlara sağladığı bir eteleme hakkı.. Yani bu uygulama ile KYK kredi borcu olan vatandaşların borcu silinmiyor ancak bu kişiler sigortalı bir işe başlayana kadar borçlarını erteleyebiliyorlar. Sonuç olarak henüz bir işe başlayamamış borçlular ise ödemelerini erteleyebilecek.

Şimdi gelin KYK kredi borcu olan vatandaşlarımız için bu kredi borçlarını nasıl erteleyebileceklerini anlatalım.. KYK borç erteleme nasıl yapılır? İşte e-Devlet sayfası üzerinden borç erteleme aşamaları..

KYK Kredi Borçları Son Durum

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5.000.000 kişiyi aştı.. Bu kişilerden 280.000 üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldı. Bir işyerinde maaşlı ve sigortalı olarak çalıştığı halde  öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına ise haciz konuldu.

Konuya ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu ‘nun yanıtlaması için soru önergesi verildi. Önergede borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz sebebiyle borçların giderek büyüdüğünü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiği belirtildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘ne KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Milletvekilleri arasında yapılacak olan görüşmenin sonucunda oylamalar yapılacak ve oylamada ilgili kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinecek.

Kredi alan öğrenciler aldıkları ücreti aynı şekilde 2 yıl sonra ödemekte ve krediyi aldığı süre boyunca geri ödemek ile yükümlüdür. Eğer teklif kabul edilirse geri ödemeli burs alan öğrencilerin borçları tamamen silinmiş olacak. Ancak bu konu ile ilgili karar herhangi bir karar açıklanmadı.

KYK Kredi Borçları Silinecek mi ?

KYK Borç Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Sigortalı bir işe başlayana kadar KYK borcunu ödeyemeyecek olanlar aşağıdaki adımları takip ederek KYK kredi borcunu erteleyebiliyorlar. E-devlet kapısı üzerinden yapılan başvuru için , e-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerine giderek şifrelerini alması gerekiyor. Aşağıdaki e-Devlet linkine tıklayarak sizler de KYK kredi borcunuzu erteleyebilirsiniz…

KYK Kredi Borç Erteleme İşlemi İçin Buraya Tıklayınız

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir