KYK Yurt ve Burs Başvuruları 2019 – Tüm Detaylar

KYK Yurt ve Burs Başvuruları 2019 – Tüm Detaylar

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi KYK Yurt ve Burs Başvuruları 2019 merak konusu.. Bir üniversiteye yerleşen öğrenciler ve aileleri şimdi de Kredi Yurtlar Kurumu’na ait bir yurda başvurmak ve burs başvurusunda bulunmak için gerekli koşulları araştırıyor. Bizler de sizler için 2019 yılı için bilmeniz gereken tüm detayları araştırdık.. İşte merak ettiğiniz o detaylar..

KYK Yurt ve Burs Başvuruları 2019 – Tüm Detaylar

Üniversite kayıtlarını yaptıracak olan öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuruları ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını araştırmaya şimdiden başladı. İlk olarak üniversite kayıtları 19 Ağustos ile 23 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 19 Ağustos ile 21 Ağustos tarihleri aralığında ise elektronik kayıt işlemleri ise yapılacak. KYK yurt ve burs başvurusu ise üniversite kayıtlarının ardından gerçekleştirilecek.

KYK Yurt Başvuru Şartları / Koşulları

1. Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk kez bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, 1. sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılabiliyor. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma olanağı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklar.

2. ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

3. Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

4. Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

5. Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası http://sonuc.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır.

KYK Burs Başvurusu Tüm Detayları

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu alabilmek için önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak gerekiyor. KYK burs başvuruları her sene e-Devlet kapısı üzerinden yapılıyor. Başvururken sizden kazandığınız bölüm, ailenizin birey sayısı, ev-arsa-araba bilgileri, yardıma muhtaç kişinin olup olmadığı, anne ve babanızın meslekleri, bordro bilgileri gibi bilgiler isteniyor. Daha sonra yapılan burs başvuruları incelenerek ihtiyaç sahiplerine her ay burs ödemesi yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllar göz önünde bulundurulduğunda KYK burs ve kredi işlemlerinin Eylül ayı sonunda başlaması bekleniyor. Geçen sene KYK burs başvuruları üniversite kayıtlarının ardından başlamıştı. 2019 yılında da KYK burs kredi başvurularının Eylül ayı sonunda ya da Ekim ayında başlaması bekleniyor.  Bu yıl üniversite hayatına başlayacak binlerce öğrenci ise Kredi ve Yurtlar Kurumu ’nun faaliyet takvimini merak ediyor. Ancak net tarihler ve takvimler henüz açıklanmadı..

KYK Başvuru Sonucu Öğrenme

Şehir dışında üniversite eğitimi alacak öğrencilerin gerçekleştirdiği Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvurularının sonuçları kurumun internet sitesi olan ”kyk.gsb.gov.tr” adresinden duyurulacak. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi henüz net tarihler bu eğitim öğretim yılı için açıklanmış değil..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir