Leasinglerde KDV artışına tepki

Leasinglerde KDV artışına tepki

KOBİ’lerin en önemli finansman araçlarından biri olan leasinglerde yapılan KDV artışının etkilerinin olumsuz yönde olacağı ileri sürüldü.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, iş makinesi satışlarının yüzde 62’si, tarım makineleri satışının ise yüzde 45’inin leasing ile yapıldığını belirterek, leasingde yapılan düzenlemenin satışlar kadar KOBİ’lerin üretimlerini de olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, KOBİ’lerin en önemli finansman araçlarından biri olan leasinglerde yapılan KDV artışının etkilerinin olumsuz yönde görülmeye devam ettiğini belirtti.

KOBİ’lerin şu anda ağırlıkla leasing yoluyla yatırım yaptığını ifade eden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:

”Tarım, makine ve imalat sektörlerindeki alımlarda da leasing tercih edilmektedir. KOBİ’ler leasingi sadece yeni yatırımlar için değil, ürettiği ürünleri satarken de kullanmaktadır. İş makinesi satışlarının yüzde 62’si, tarım makineleri satışının ise yüzde 45’i leasing ile yapılmaktadır. Özellikle Konya’da araç üstü ekipmanlarda pazar lideri olduğumuz sektörde had safhada zorluklarla karşılaşılmakta, sanayicimiz leasingdeki bu yükselme ile sıkıntı görmektedir. Bundan sonraki süreçte bu uygulama ile maliyetlerin yüzde 20 oranında artması beklenmektedir.”

KOBİ’lerin imalat sanayiinde faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 99.5’ini oluşturduğunu dile getiren Büyükhelvacıgil, şöyle devam etti:

”İmalat sanayindeki istihdamın yüzde 61.17’si KOBİ’lerde yer almaktadır. Düşük kur, yüksek faiz kıskacıyla kredi imkanı kısıtlanan ve son dönemde elektriğe yapılan zamla, enerji ve girdi maliyetlerinin yükseldiği bir dönemde, KOBİ’lerimiz, yapılan son düzenleme ile büyük bir yük altına girmiştir. Leasingdeki 17 puanlık KDV avantajı, yatırımı teşvik eden bir unsurdu. Bu uygulama ile yeni yatırımların ertelenmesi ve hatta bazı sektörlerde satışların durma noktasına gelmesi sanayiciyi zor durumda bırakacaktır. Bu nedenle belirsizliğin bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir.”

Büyükhelvacıgil, küresel rekabette, inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge yatırımının yapılması gerektiğini dile getirerek, leasingdeki bu KDV artışının, KOBİ’lerin kredi maliyetlerini artırıp, vergi avantajını yok edeceğini kaydetti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir