LGS Başvuruları ve Tüm Detaylar – 2019

LGS Başvuruları ve Tüm Detaylar – 2019

Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başvuru kılavuzunu yayınladı. Türkiye genelinde 8. sınıfta öğrenim gören ve önümüzdeki yıl liselere kayıt yaptıracak tüm öğrencileri ilgilendiren LGS süreci başladı. Peki LGS başvuruları ne zaman yapılacak? LGS son başvuru süresi ne zaman? LGS başvurusu nasıl yapılır? LGS sınavı ne zaman? LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2019 LGS sınavı ile alakalı bu ve buna benzer aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu haberimizde..

LGS Başvuruları ve Tüm Detaylar – 2019

1 Haziran 2019 tarihinde yapılacak LGS sınavının başvuruları bugünden itibaren başladı. LGS başvuruları 14 Nisan 2019 tarihhinde son bulacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, LGS kapsamında liselere giriş için yapılacak merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı. MEB ‘in yayımladığı kılavuza göre, 1 Haziran tarihinde yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular 3 Nisan – 14 Nisan tarihleri aralığında alınacak.

Merkezî sınavla öğrenci alacak Sosyal Bilimler Liseleri,  Fen Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumlarına öğrenci almak için gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sınavı (LGS), 2 oturum halinde gerçekleştirilecek.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

MEB tarafından yayınlanan LGS kılavuzunda açıklanan takvime göre, sınav giriş belgeleri 22 Mayıs tarihinde açıklanacak. 1 Haziran ‘da ilk oturumu saat 09:30, ikinci oturumu ise saat 11:30 ‘da tamamlanacak olan sınavın sonuçları, 24 Haziran Pazartesi günü açıklanacak.

LGS ‘ye Kimler Başvurabilir ?

Resmî ve Özel Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları için; 2018 – 2019 Öğretim yılında örgün ortaokulların 8. sınıfında öğrenim görüyor olan tüm öğrenciler LGS başvurusu yapabilecekler. LGS sınavına başvuracak Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencileri için de; Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8. sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak gerekiyor.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde kayıtlı okullarda öğrenim gören öğrencilerin de 2018 – 2019 öğretim yılında yurt dışında MEB ‘e bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmaları gerekiyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir