LGS Yerleştirme Sonuçları – Lise Yerleştirme Sonuçları (Nakil)

LGS Yerleştirme Sonuçları – Lise Yerleştirme Sonuçları (Nakil)

LGS yerleştirme sonuçları – Lise yerleştirme sonuçları (Nakil) açıklandı.. Yüzbinlerin merakle ve büyük heyecanla bekledikleri LGS Nakil Sonuçları bugün açıklandı. İlk tercih işlemlerinde istediği okula yerleştirilemeyen ya da yerleştirildiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler nakil başvurusunda bulunmuşlardı. 2 Ağustos tarihinde sona eren ilk nakil başvurusu işlemlerinin sonucu bugün açıklandı. İşte merakla beklenilen o sonuçlara dair tüm detaylar..

LGS Yerleştirme Sonuçları – Lise Yerleştirme Sonuçları (Nakil)

Bu yıl liseye başlayacak öğrenciler için heyecan dorukta.. LGS sonuçlarına göre istediği okullara yerleşemeyen yüzbinlerce öğrenci şimdi de nakil tercihleri yaparak kayıt yaptırmak istedikleri okullara yerleşmeye çalışıyorlar. İlk nakil tercihleri yapıldı ve sonuçları da heyecanla beklenmeye başladı. Şimdi ise nakil sonuçlarını öğrenme zamanı..

2019 yılının ilk nakil tercihleri 02 Ağustos tarihine kadar tamamlanmıştı. Bu tarihte sona eren nakil tervcihlerinde her alandan 3 farklı okul tercihi yapılabildi. Yani sınav sonuçlarına göre yani LGS sınav puanına göre yerleştirme yapan 3 okul, adrese göre yerleştirme yapan 3 okul ve pansiyonlu 3 okul tercihi yapılabiliyordu. Ve yapılan tercihler sonucunda ilk yerleştirmeler yapıldı. İşte ilk nakil yerleştirme sonuçları..

LGS Yerleştirme sonuçları e-okul üzerinden görüntülenebilecek. Lise yerleştirme sonuçlarınızı aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

E-OKUL’A GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

LGS Nakil Dönemleri ve Nakil Tarihleri

Yerleştirmeye esas ilk nakil tercih başvuruları, yani lise 1. nakilleri (LGS ek tercihleri) 29 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında yapılmıştı. Bu nakil başvurularının sonucu bugün (05 Ağustos) açıklandı. Bugün açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre istediği okullara yine yerleşemeyen öğrencilerin şansları henüz son bulmadı. Bu yerleştirme sonuçlarında da istediği okula yerleşemeyen öğrenciler bu kez 5 Ağustos – 8 Ağustos tarihleri arasında  gerçekleştirilecek ikinci nakil tercihlerini yapabilecekler. Bu nakil tercihlerinin sonuçları ise 10 Ağustos tarihinde açıklanacak.

İkinci nakil tercihleri sonucunda da boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme yapılacak. İl veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyon başvuruları ise, 19 Ağustos ile 23 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek.

Yatılılık başvuruları, 26 Ağustos – 29 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak. Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül tarihi itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül tarihinde başlayacak.

LGS Yerleştirme Sonuçları - Lise Yerleştirme Sonuçları (Nakil)

LGS Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır ?

2. tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından ” https://e-okul.meb.gov.tr ” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul / imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

 

Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3’er tercih yapılabilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

 

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

 

Öte yandan, öğrenciler istemeleri halinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek. Tercihler, Bakanlığın ” http://www.meb.gov.tr ” veya ” https://e-okul.meb.gov.tr ” internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir