Mayıs Ayı İhracatı Rekor Düzeye Ulaştı

Mayıs Ayı İhracatı Rekor Düzeye Ulaştı

Ekonomi alanından toparlanmaya dair işaretler ve sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak gelen Mayıs ayı ihracat rakamları yüz güldürdü. Açıklanan verilere göre Mayıs ayı ihracatı rekor düzeye ulaştı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Mayısta GTS’ye göre ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre % 11,46 artarak 16 milyar 813 milyon dolara yükseldi. Türkiye ihracatta Mayıs ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Mayıs Ayı İhracatı Rekor Düzeye Ulaştı

Ticaret Bakanı Pekcan, yazılı açıklamasında Mayıs ayı dış ticaret verilerini kamuoyu ile paylaştı. Dünya ticaretindeki yavaşlamaya rağmen Türkiye ‘nin ihracatında her ay yeni bir rekora imza atıldığını ifade eden Ruhsar Pekcan, Mayıs ayında da yeni bir rekor kırıldığını belirtti.

Dünyanın başlıca ekonomileri tarafından istatistiki olarak tercih edilen, serbest bölgelerinin ve antrepolarının ticaretini de yansıtan GTS verilerine göre Mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre % 11,46 oranında artarak 16 milyar 813 milyon dolara yükseldiğini belirten Pekcan, “Böylece Türkiye, ihracatta Mayıs ayında, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk 5 Ayda İhracat 76,6 Milyar Dolara Ulaştı

Ticaret Bakanı Pekcan ‘ın açıklamalarına göre 2019 yılının ilk 5 ayında ihracat % 5,37 artışla 76,6 milyar dolara ulaştı. İthalat ise Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre % 19,85 azalarak 18 milyar 588 milyon dolara geriledi.

Dış Ticaret Açığı Azalıyor

Mayıs ayında dış ticaret açığı da 2018 yılının aynı dönemine göre % 78,11 azalarak 1 milyar 774 milyon dolara düştü. Geçen yılın Mayıs ayında Türkiye’nin dış ticaret açığı 8 milyar 108 milyon dolar seviyesindeydi. Mayıs ayında Türkiye’nin dış ticaret hacmi ise % 7,51 azalarak 35,4 milyar dolar seviyesine indi.

Dış ticaret açığına ilişkin Pekcan, “Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığımızdaki daralma 25,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer bir ifade ile ülke ekonomimizin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre dış finansman ihtiyacı 25,5 milyar dolar azalmıştır.” ifadelerini kullandı.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı % 90 ‘ın Üzerine Çıktı

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında % 65 olarak gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranının bu sene Mayıs ayında % 90,5 düzeyine yükseldi. Yılın ilk 5 aylık döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının da % 66,9 ‘dan % 87,9 ‘a yükseldi. Bu veriler de ekonomi çevresi tarafından sevindirici gelişmeler olarak yorumlandı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir