Memur ve Emeklilerin Temmuz Zam Oranları

Memur ve Emeklilerin Temmuz Zam Oranları

Bugün açıklanan verilere göre memur ve emeklilerin Temmuz zam oranları belli oldu. Milyonlarca emekli ve memurun heyecanla beklediği zam oranları bugün belli oldu. Uzun zamandır Temmuz ayı zamlı maaş hesaplamayı bekleyen ve zam oranlarının netlik kazanması için gözü kulağı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak verilerde olan memur ve emekliler bugün sonuca ulaştı. Açıklanan verilerle maaşlara yapılacak zam oranları da netlik kazandı.

Memur ve Emeklilerin Temmuz Zam Oranları

Haziran ayında tüketici fiyatları aylık bazda % 0,03 oranında artış gösterirken yıllık artış oranı ise % 15,72 oldu. Böylece 2018 yılı Haziran ayından bu yana yıllık enflasyon en düşük seviyede gerçekleşmiş oldu. Buna bağlı olarak emekli aylıklarına Temmuz ayında yapılacak zam oranı da % 5 oranında olacak.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ocak – Haziran döneminde % 0,3 oranında arttı. Milyonların beklediği temmuz ayı maaş zamları açıklandı. Buna bağlı olarak SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında % 5 oranında zam yapılacak. Memur ve memur emeklilerinin aylıkları ise % 6 oranında artırılacak.

Memur ve Memur Emeklilerine % 6 Zam

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden TÜFE Mayıs ayında % 0,95 artarken, Ocak – Mayıs döneminde tüketici fiyatlarında % 4,99 yükseliş meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan % 4 ‘lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı. Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında % 4 ‘lük zam alan devlet memurları, Haziran ayında TÜFE ‘nin sabit kalması veya aylık enflasyonun % 0,99 ‘dan fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

15 Temmuz’da Zamlı Maaşlar Hesaplarda Olacak

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, Temmuz ayında % 5 zam verilecek. Devlet memurları, geçici personeller, memur emeklileri ve sözleşmeliler zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz tarihinde alacaklar.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018 yılının ikinci altı aylık döneminde enflasyon % 10,19 gerçekleşmiş ve söz konusu dönem için % 6,73 enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Böylece memurlar, Ocak ayında toplamda % 10,73 oranında zam almıştı.

Diğer taraftan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk altı aylık enflasyonu oranında zamlı olarak alacaklar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir