Memur Ve Memur Emeklisinin Yüzünü Güldürecek Mi?

Memur Ve Memur Emeklisinin Yüzünü Güldürecek Mi?

Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi emeklilerinin alacağı zam, Aralık enflasyonunun açıklanması ile belli oldu. 2018 emekli ve memur zammı ne kadar? İşte son dakika memur ve emekli maaşları ile ilgili gelişmeler
Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre memur ve memur emeklilerinin alacağı enflasyon farkı zammı da belli oldu. Memur ve memur emeklileri Ocak ayı itibariyle enflasyon farkı zammını maaşlarının yüzde 5,69’u şeklinde alabilecekler. Yaklaşık 4 milyon memur ve memur emeklisinin yüzde 4’lük toplu sözleşme zammına ilave olarak yüzde 1,69 oranında enflasyon farkı zammı alacak.

Öğretmen,Polis,Profesör Ve Vaiz Maaşları Da Merak Ediliyordu

Maliye Bakanlığı’nın Temmuz 2017’de açıkladığı aile yardımı ödeneği dikkate alınarak yeni zamla beraber oluşturulan bazı kamu çalışanlarının yeni maaşları şu şekilde oluştu:
• En düşük memur maaşı 2721 liradan 2878 liraya,
• En düşük öğretmen maaşı 3699 liradan 3911 liraya,
• En düşük polis maaşı 4201 liradan 4442 liraya
• En düşük profesör maaşı 7916 liradan 8372 liraya
En düşük vaiz maaşı 3844 liradan 4067 liraya yükseldi.*

Geçen Yılı Arayacak Mıyız?

Memurlar 2017’de ilk 6 ayda toplu sözleşme zammı gereği yüzde 3’lük zam almış ve aynı dönem enflasyonuna göre de yüzde 2,92 oranında enflasyon farkı zammı almıştı. İkinci 6 ayda ise gelen yüzde 4’lük zamla birlikte memur ve memur emeklilerine yapılan toplam zammın oranı yüzde 6,92’yi bulmuştu.

Milyonlar Bunu Bekliyordu

Şu an Türkiye’de çalışan 2.4 milyon memur çalışanı ve 8.1 milyon memur emeklisiyle birlikte SSK ve Bağkur emeklisi toplamda 10.5 milyon kişinin yeni yılda merak ettiği ilk soruda böylece cevaplanmış oldu.

Memur Ve Emekli Maaş Zammı Nasıl Belirleniyor?

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa da bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de memurlar gibi senede iki kere zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.
Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmedi, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edildi. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alındı. (Kaynak: Maliye Bakanlığı)

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir