Memura Aile Yardımı Arttı. Memura Aile Yardımı Ne Kadar?

Memura Aile Yardımı Arttı. Memura Aile Yardımı Ne Kadar?

Yeni toplu sözleşmeyle birlikte memurların sadece maaşları zamlanmadı, aynı zamanda aile yardımı da arttı. 2018’de aile yardımları 278 liraya kadar çıkıyor.
Ödenen Aile Yardımı 378 Liraya Kadar Çıktı
Toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz aylarda sona erdi. 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisinin zamları belli oldu. Memurun sosyal ve mali haklarında da iyileştirilmeler yapıldı. Bunlardan biriside memurlara her ay ödenen aile yardımı. Maaşlardaki artışlarla birlikte aile yardımı rakamları da yükseldi. 2 çocuk sahibi ve eşi çalışmayan bir memur, 321 lira alırken şimdi bu rakam 378 liraya yükseldi.
Toplu sözleşmede katsayı rakamları da belirlendi. Buna göre eş yardımı;
Ocak 2018:           227 TL
Temmuz 2018:     235 TL
Ocak 2019:            245 TL
Temmuz 2019:     257 TL’ye çıkacak.
Çocuk yardımıysa 0-6 yaş için 51 lira, 6 yaş üstü için 25 lira olarak uygulanıyordu. Şimdi ise çocuk yardımı Temmuz 2019’da 0-6 yaş için 60 TL, 6 yaş üstü çocuklar için 30 liraya yükselecek. Engelli çocukları olan memurlarda unutulmadı. En az yüzde 40 engelli olan çocuklar için yüzde 50 artırımlı olarak yardım verilecek. Yani 0-6 yaş engelli çocuğu olan 50 civarı değil de 75 civarı yardım alacak her ay.

3 Ay Öncesinden Ödeme
Toplu sözleşmede aile yardımından yararlanabilecek eş ve çocuk durumunda meydana gelen değişiklikleri daha sonraki tarihlerde bildiren personele de ödenekten geriye dönük yararlanma imkânı getirildi. Bu kapsamda memurlara, aile yardımı ödeneğinden yararlanabileceği tarihten önceki 3 aya kadar olan dönem için de aile yardımı ödenekleri verilecek.
Engelli Çocuğu Olana %50 Artış Yapıldı
Toplu sözleşmede engelli çocukları olan memurlar için de önemli bir düzenleme imza altına alındı. Çocuklar için verilen aile yardımı ödeneği, en az yüzde 40 engelli olan çocuklar için yüzde 50 artırımlı olarak ödenecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir