Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

Bugün piyasalar için sürpriz sayılabilecek bir karar ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yeni Merkez Bankası Başkanı olarak Murat Uysal ‘ın atandığı görüldü. Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararname ile yeni Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal oldu. Peki yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal kimdir ?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevinden alınarak yerine, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. Bu karar piyasalar için sürpriz niteliğinde oldu. Çünkü görevinden alınan Murat Çetinkaya ‘nın görev süresinin bitmesine henüz 10 ay vardı.

Merkez Bankası Atamaya İlişkin Bir Açıklama Yaptı

Merkez Bankası tarafından atamaya ilişkin yapılan açıklamada; ” 06 Temmuz 2019 tarihli ve 30823 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına, 9 Haziran 2016 tarihinden bugüne Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olan Murat Uysal atanmıştır. ” denildi.

TCMB Başkanı Murat Uysal Kimdir ?

İstanbul ‘da 1971 yılında doğan Yeni Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Galatasaray Lisesi ’nde lise öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimi sonrasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümü ‘nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı.

1998 yılında meslek hayatına bankacılık sektöründe başlayan Murat Uysal, 2007 – 2011 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası ‘nda Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2011 yılının Kasım ayından itibaren de Türkiye Halk Bankası ‘nda Hazine Yönetimi ‘nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü.

Eş zamanlı olarak, 2008 – 2010 yılları arasında Halk Yatırım A.Ş. Denetim Kurulu üyesi, 2011 yılında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, 2012-2014 yılları arasında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015 – Nisan 2016 tarihleri arasında Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürüttü. 2014 yılı Mart ayından itibaren ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü.

Murat Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı. Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile ise Merkez Bankası (TCMB) ‘nin yeni başkanı oldu.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal

Murat Uysal ‘dan Atamaya İlişkin İlk Değerlendirme

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal, atama kararının ardından değerlendirmede bulundu. Uysal, “Para politikaları araçlarını bağımsız olarak uygulamaya devam edeceğim. Uygulanacak politikalarla ilgili iletişim kanallarını üst düzeyde kullanacağım” dedi.

“Para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğim”

Başkan Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada Bankamızın kanunla kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde temel amacı olan fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde uygulamaya devam edeceğini belirtti.

“İletişim kanallarını en üst düzeyde kullanacağım”

Yeni dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda uygulanacak politikalar ile ilgili iletişim kanallarının en üst düzeyde kullanılacağını belirten Uysal, bu çerçevede önümüzdeki günlerde bir basın toplantısı düzenleyecektir. Tanışma toplantısının yeri ve zamanı Bankamız tarafından değerli basın mensuplarına duyurulacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir