Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Bugün özellikle piyasalar tarafından merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini % 24 ‘te sabit tuttu. TCMB Nisan ayı politika toplantısı sonrasında faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası ‘nın açıklaması şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

Parasal Sıkı Duruş Politikası Devam Edecek

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Fiyat İstikrarı İçin Tüm Araçlar Kullanılacak

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

İşte Dövizin Merkez Bankası Kararına İlk Tepkisi

Merkez Bankası ‘nın faiz kararı öncesinde 5,89 TL civarında seyreden dolar/TL kuru, Merkez Bankası ‘nın politika faizinin % 24 ‘te sabit tuttuğunu açıklamasının ardından 5,95 TL ‘nin de üzerini gördü ve 5,9643 TL seviyesine kadar ulaştı. Bu seviye ise son 6 ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. TCMB açıklamasının ardından Euro kuru 6,64 TL ‘ye ve Sterlin kuru ise 7,69 TL seviyesine kadar çıktı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir