Merkez Bankası Rezervleri Yükseliyor

Merkez Bankası Rezervleri Yükseliyor

Son yıllarda tartışma konusu da olan Merkez Bankası rezervleri yükseliyor. Özellikle döviz kurlarının tavan yaptığı geçtiğimiz dönemde muhalefet dövize müdahale edilirken Merkez Bankası rezervlerinin ciddi oranda düştüğünü iddia etmiş ve hükümeti eleştirmişti. Ancak ekonomik verilerin belirgin şekilde iyileştiği son aylarda Merkez Bankası rezervlerinde de önemli artışlar gerçekleşmeye başladı.

Merkez Bankası Rezervleri Yükseliyor

Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri açıklandı. Bu açıklamaya göre, son aylarda önemli oranda artış gösteren Merkez Bankası döviz rezervi bu hafta bir miktar geriledi. Ancak buna karşılık Merkez Bankası’nın altın rezervinde artış gözlemlendi. Genel anlamda rezervlerde artış gözlerden kaçmadı.

26 Temmuz tarihi itibari ile Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 96 milyon dolar azalışla 74 milyar 971 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 19 Temmuz tarihinde 75 milyar 67 milyon dolar seviyesindeydi. Fakat aynı dönemde altın rezervleri, 164 milyon dolar artışla 23 milyar 253 milyon dolardan 23 milyar 417 milyon dolara yükseldi.

Merkez Bankası Rezervleri Yükseliyor

Toplam Rezerv Miktarı 98 Milyarı Aştı

Böylece TCMB ‘nin toplam rezervleri, geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla 68 milyon dolar artarak 98 milyar 320 milyon dolardan 98 milyar 388 milyon dolara yükselmiş oldu. Rezervlerdeki artışın hızla devam ederek kısa sürede 100 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir