Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirdi

Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirdi

Dün yapılacak Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz kararı hem yurt içi piyasalarda hem de uluslararası piyasalarda merakla bekleniyordu. Nihayet Merkez Bankası PPK (Para Politikası Kurulu) toplantısı gerçekleşti. Merkez Bankası yeniden faiz indirdi.. Bu kez faiz indirimi 250 baz puan ile beklentilerin üzerinde geldi.

Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirdi

Merkez Bankası (TCMB), dün gerçekleştirmiş olduğu toplantıda politika faizini 250 baz puan daha düşürerek % 16,50 ‘den % 14 ‘e düşürdü. Temmuz ayından bu yana bu son indirim ile Merkez Bankası, faizlerde 1000 baz puan indirim yapmış oldu. 2019 yılı Temmuz ayı itibari ile politika faizi % 24 seviyesinde bulunuyordu. Bu kararla Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olarak bilinen haftalık repo faizini 250 baz puan aşağı çekerek % 16,5 seviyesinden % 14 seviyesine indirmiş oldu. PPK ‘nın bir sonraki toplantısı 12 Aralık tarihinde..

İşte Merkez Bankası Tarafından Yapılan Açıklama

Merkez Bankası tarafından ilgili toplantıya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde;

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının % 16,50 ‘den % 14 ‘e indirilmesine karar vermiştir.

Son dönemde edinilen veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam ettiğine işaret etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Sanayi üretimi, son aylarda resmi tatillerle ilişkili çalışma günü etkilerine bağlı olarak yüksek bir oynaklık sergilemekle birlikte, ana eğilim itibarıyla ılımlı artışını korumaktadır. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısının azalarak da olsa süreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde büyüme kompozisyonunun etkisiyle belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Enflasyonda İyileşme Devam Ediyor

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve enflasyona dair aşağı yönlü riskler belirginleşirken gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmektedir. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Eylül ayında tüketici enflasyonu güçlü baz etkisiyle de birlikte özellikle temel mal ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin belirgin olarak altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 250 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

Merkez Bankası Yeniden Faiz İndirdi

Merkez Bankası Temkinli Duruşunu Sürdürecek

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Faizler Temmuz Ayıından Bu Yana 10 Puan Düştü

Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayında politika faizini 425 baz puan indirerek % 24 oranından % 19,75 oranına indirmişti. Ağustos ayında ise faiz 325 baz puan düşürülerek % 19,75 oranından % 16,50 oranına düşmüştü. Bu ay yapılan 250 baz puanlık indirimle faiz % 14 ‘e inmiş oldu. Merkez Bankası Temmuz ayından bu tarafa 1000 baz puan indirim yapmış oldu.

Merkez Bankası ‘nın bu kararının ardından bankaların kredi faiz oranlarının da bir miktar daha gerilemesi bekleniyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir