Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini

Tüm dünyada etkisini gösteren korona virüs salgınının dünya ekonomisi üzerinde de ciddi etkileri oldu. Salgın hastalığın ülkeleri etkisi altına almasının ardından dünya ekonomisini adeta türbülansa girdi ve etkilerinin de uzun dönem devam edeceği muhakkak.. Bu çalkantılı dönemde ülkemizde de dolar ve altın hızla yükselişe geçti. Dolar 7 TL ‘ye yaklaşırken gram altın ise 380 TL seviyesinin üzerini gördü. Peki bu yükseliş devam edecek mi? İşte Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini..

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası (TCMB), reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 60 katılımcı ile gerçekleştirdiği ” 2020 yılı Nisan ayı Beklenti Anketi “ ni yayımladı. Ankette yıl sonu dolar tahminindeki artış dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yıl sonu dolar beklentisini 6,51 TL’den 6,92 TL’ye yükseltti. Yıl sonu enflasyon tahmini ise % 9,98 ‘den % 9,76 ‘ya geriledi.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi Mart ayında % 9,51 iken, Nisan ayında % 9,70 oldu. Mart ayında 6,66 TL olan 12 ay sonrası dolar / TL beklentisi ise Nisan ayında 7,11 TL ‘ye yükseldi.

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini

Büyüme Beklentisi de Geriledi

Anket sonucuna göre yıl sonu büyüme beklentisi ise % 3,33 ‘ten % eksi 0,6 olarak revize edildi. Gelecek yıl için ise % 3,85 olan büyüme öngörüsü % 4,64 ‘e çıktı.

Mart ayında 12 milyar 5 milyon dolar olan yıl sonu cari işlemler açığı beklentisi, Nisan ayında 6 milyar 50 milyon dolara düştü. Gelecek yıl cari işlemler açığı beklentisi ise 16 milyar 423 milyon dolardan 15 milyar 322 milyar dolara gerilemiş oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir