Mikro Serali Topraksiz Tarim Kredisi

Mikro Serali Topraksiz Tarim Kredisi

Kuraklığın ciddi biçimde kendini gösterdiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Grameen Mikro Kredi Programı çerçevesinde, ekilebilir arazisi olmayanlara evlerinin damında bile topraksız tarım imkanı veren ‘Mikro seralı topraksız tarım’ projesi geliştirildi.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Mikro Kredi Programı Şubesi tarafından geliştrilen ve ihtiyaç sahiplerine avantaj sağlayan topraksız tarım kredisi, ilçedeki girişimci kadınları bekliyor. Kaynakları israf etmeden yıl boyunca topraksız tarım yapılabilme imkanı sunduklarını ifade eden Mikro Kredi Ergani Sorumlusu M. Emin Eminoğlu, ” ‘Sebze üretip fazlasını satacağız’ prensibi çerçevesinde, mikro kredi kullanan dar gelirli vatandaşlarımızın ailelerinin daha iyi beslenebilmeleri yanında, gelir elde etmeleri amacıyla, topraksız tarıma dayalı mikro sera (Torbalı Açık Hidroponik Sistem) oluşturduk. Toprak olmadan bitki yetiştirip mahsul almanın sağlanacağı proje ile yetiştirilen mahsulün satılarak gelir elde edilmesi hedefleniyor. Mikro sera torba kültürü, ülkemizde özellikle kırsal kesimlerdeki dar gelirli kişilerin uygulayabilme şansı en yüksek topraksız tarım şeklidir. Dar gelirli vatandaşlarımıza tedarik edeceğimiz malzeme ile birlikte kısa sürede evlerinin bahçelerinde bile yetiştirecekleri bitkilerden elde edecekleri ürünlerle gerek kendileri istifade edecekler, gerekse satıp aile bütçelerine önemli ölçüde katkı sağlayacaklardır. Yetkililerden ricamız, ilçedeki dar gelirli üyelerimizin ürünlerini satabilecekleri bir pazaryeri tahsis edilsin. Bu şekilde hem ilçe ekonomisi canlanacaktır, hem de birçok dar gelirli aile geçimini kolaylıkla sağlayabilecektir” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir