Moody’s’ten Kamu Bankalarına Güzel Haber

Moody’s’ten Kamu Bankalarına Güzel Haber

Moody’s’ten kamu bankalarına güzel haber geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk hükümetinin kamu kurumlarının Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nda tuttukları mevduatlara faiz sınırını düşürmesinin fonlama maliyetini aşağıya çekeceği nedeniyle bu bankaların kredi notları için ‘pozitif’ olduğunu duyurdu. Açıklama finans piyasalarında olumlu olarak karşılandı.

Moody’s’ten Kamu Bankalarına Güzel Haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamada, kamu kurumlarınının mevduatlarına faiz oranı sınırı getirilmesinin devlet bankaları olan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank ‘ın kredi notları için ‘pozitif’ olduğu belirtti.

Moodys tarafından yapılan açıklamada, 3 kamu bankasının kamu kurumlarının mevduatları için ödeyeceklerin faizin % 1 azalmasının değerlendirildiği ifade edildi. Bunun TL mevduatlarının maliyetini 10 – 15 baz puan düşüreceğinin altı çizildi.

Kamu Bankalarının Tasarruflarına Dikkat Çekildi

Açıklamada kamu kurumlarının mevduatlara uygulanacak düşük faiz oranından dolayı, 3 kamu bankasının toplamda 600 milyon TL ya da geçen yılki konsolide vergi öncesi karlarının % 2’si oranında tasarruf sağlayacaklarının tahmin edildiği de yer aldı.

Aynı açıklamada kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda en büyük payı alan Vakıfbank’a daha fazla fayda sağlayacağı da yer aldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir