Mortgage Finansmanı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mortgage Finansmanı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Günümüzde bankaların hedef kitlelerine ulaşabilmek için birbirleri ile yarıştıkları gerçeği söz konusudur. Bu durumda bankalar en iyi hizmetleri sağlayabilmek için vade sayılarını arttırmakta, faiz oranlarını düşürmektedir. Bir bankanın hizmetinden yararlanmadan önce çok kısa analizler yaparak en doğru bankayı tercih edebilmemiz mümkün olmaktadır. Alınacak kredilerin uzun vadede ödeme miktarları önemli değişikliklere sebebiyet verebilecektir. O sebeple en düşük faiz oranına sahip olan bankayı tercih etmemiz faydamız olacaktır. Bankaların hedef kitlelerine sundukları hizmetlerden en önemlileri doğal olarak sağladıkları kredi çeşitleri olmaktadır. Bu noktada bankalar sağladıkları kredi imkânlarında uzmanlar ile çalışarak kredinin faiz oranları belirlemekte ve de krediyi müşterilerine sunmaktadırlar. Bankaların sağladıkları kredi türlerinden biri de mortgage kredisi olmaktadır. Kişiler bu kredi türünden faydalanmak için gerekli belgeleri toplayarak kredi başvurusunda bulabilmekte ve süreci başlatabilmektedirler.
.
Bankaların hedef kitlelerine sağladıkları kredi türlerinden biri olan mortgage kredisi, hedef kitle tarafından alınacak olan mal veya mülke ipotek koyma temeline dayanmaktadır. Hedef kitleye sağlanan uzun vadeler ile ödeme imkânları kolaylaştırılırken, krediyi kullanın kişinin ödemeleri sonlandırdığı takdirde ipotek ortada kalkar ve satın alınan konut, arsa veya iş yeri kesin olarak kişiye geçer. Mortgage kredisini kullanacak kişilerin krediyi herhangi bir bankadan almadan önce piyasaya bir göz atarak en iyi olanakları sunan banka ile çalışmaları doğru olacaktır. Bütçenize uygun olarak 1 yıl ile 20 yıl arasında değişebilecek taksit imkânlarını bulabileceğiniz banka ile çalışmanız ödemelerinizi kolaylaştıracaktır.
.
Mortgage kredisi belgeleri toplandığı takdirde süreç artık başlamış olur. Kredi için gerekli olan belgeler genel olarak; satın alınacak malın tapusu, nüfus cüzdanı veya ehliyet, ikametgâh belgesi ve gelir belgesi olmaktadır. Tüm bu belgeler toplandıktan sonra başvuru işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Mortgage uzmanı uygun gördüğü takdirde kredi imkânından faydalanmanız mümkün olacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir