Mortgage kredisinin faizine değil, satın alacağınız konutun fiyatına bakın

Mortgage kredisinin faizine değil, satın alacağınız konutun fiyatına bakın

Bankacılar uyarıyor: Oturacağınız konut alırken mortgage kredisi faiz oranlarına değil konutun fiyatına bakın… Çünkü yüksek faizle alınan mortgage’ı yeni kredi alarak kapatabilirsiniz, ama yüksek fiyatla aldığınız konutun zararını kapatamazsınız. Dünyayı sarsan ABD’deki mortgage krizi nedeniyle 2008 yılında faiz oranlarının yüzde 1’lere inmesi ise çok zor…

ABD ekonomisine endekslenen dünyada risk iştahındaki azalış özellikle borçlanma faizlerinde yükselişi de birlikte getiriyor. Türkiye için uzun vadeli kredi olan mortgage’ın finansmanını ağırlıklı olarak yurtdışından sağlayan Türk bankacılık sektörü son dönemde bu piyasalarda yükselen faizlerden olumsuz etkilenmeye başladı. Son bir aydır faiz oranlarında zayıf yükselişler yaşandığına dikkat çeken bankacılar, konut kredisinde faiz oranlarında yükseliş ihtimalinin düşüş ihtimalinden daha yüksek olduğunu söylüyor. Buna rağmen konut kredisi faizlerindeki yükselişin özellikle ikamet edecekleri konutu alma kararını engellememesi gerektiğini söyleyen bankacılar, bu konuda şu uyarılarda bulunuyorlar:

Yüksek faizle konut kredisi kullanmaktan korkmayın. İyi ve makul fiyatlı bir ev bulduğunuza inanıyorsanız mutlaka satın alın. Çünkü yüksek fiyatla alınmış bir evin telafisi oldukça zor ancak yüksek faizli bir krediyi daha düşük faizli bir krediyle yenileyerek (refinansmanla) telafi edebilirsiniz.

Konut kredisi kullanırken, faizin yanı sıra dosya masrafı gibi kredi maliyetini etkileyecek diğer maliyetlere de dikkat edin.

Kişilerin önce bütçe ve ödeme planı yaparak taksitlerini nasıl ve ne kadar ödeyebileceklerini belirlemeleri gerekir.

Alınacak konutun yasal izinlere uygunluğu var mı dikkat edin.

Kredi kullanırken kredi türü iyi belirlenmeli. Sabit faizli, değişken faizli, azalan, artan, ara ödemeli gibi opsiyonları kendi şartlarınıza göre iyi belirlemelisiniz.
İşte bankaların mortgage ürünleri, kredi talep edenlere sunduğu hizmetler ve faize ilişkin beklentileri;

Krediye talep 2009’da artar
Yapı Kredi’nin diğer bankalardan farklılaştığı konunun ‘Finansal Danışmanlık’ olduğunu söyleyen Yapı Kredi Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı İsmet Erdem, “Ev almayı düşünenlerin aklına takılan çok sayıda soru var. Bizim amacımız bu soruları yanıtlayan ve bilgi ihtiyacını karşılayan servis vermek” dedi.
Finansal danışmanlık dışında Türkiye’de ilk kez ‘Konut Alım Danışmanlığı’ hizmetini de verdiklerini söyleyen Erdem, bu sayede konut alacakların satın alacakları konutun yasal izinleri ve resmi kayıtlarıyla ilgili tüm soru işaretlerini giderdiklerini vurguladı. Yapı Kredi olarak konut kredisi sektöründe liderliğe oynadıklarını da açıklayan İsmet Erdem 2007 ve 2008 yılına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
“Aslında 2007 mortgage ve gayrimenkul sektörü için önceki senelere oranla durgun geçti. Genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçim belirsizliğinin ardından tam emlak piyasasında yaprak kıpırdamaya başladığında bu kez ABD’deki sub-prime krizi patlak verdi. Tüketiciler haklı olarak mortgage kavramına mesafeli bakmaya başladı. İnsanlar ev almak yerine likit kalmayı tercih etti.
Bundan sonrası için ne olur? İstikrar devam ederse 2009 yıl sonunda faizler yüzde 1’ler civarına inebilir. Konut kredilerindeki asıl patlamanın ise bu dönemden sonra olacağını düşünüyoruz.”
11 çeşit mortgage kredisi kullandıran Yapı Kredi’nin ürünleri ise şöyle;

Ev Beraber Mortgage,
Yüzde 100 Mortgage,
Anahtar Teslim Mortgage,
Değişken Faizli Mortgage,
Sabit ve Değişken Faizli Mortgage,
Düşük Faizli Mortgage,
YTL-Dövize Endeksli Mortgage,
Dönemsel Ödemeli Mortgage,
İleride Ödemeli Mortgage,
Azalan ve Artan Taksitli Mortgage,
Artan Taksitli Mortgage.

En uzun vade HSBC’den
Müşterilerine YTL cinsi kredilerde sektörün en uzun vadesi olan 30 yıla kadar vade seçeneği sunabilen HSBC, dövize endeksli kredilerde ise 10 yıla kadar vade imkânı sağlıyor. Müşterilerine tüm bireysel krediler için geçerli, azalan ve indirimli faiz oranları, kefilsiz kredi kullanımı, kredi vadesi boyunca geçerli ferdi kaza sigortası, esnek ödeme planları ve doğrudan bankacılık kanallarından başvuru kolaylıkları sağladıklarını vurgulayan HSBC kredi müşterilerinin dikkat etmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:
“Kredi kullanıcıları, öncelikle birikimlerini; bütçelerini ve aylık ödeme imkanlarını gözden geçirerek, ne tutarda kredi taksidi ödeyeceklerini belirlemeli. Piyasada çok çeşitli ürünler sunulduğu için, tüketicilere, kredi koşullarını; faizini, kredi bağlantılı ücretleri, komisyonları hatta dönemsel kampanyaları çok iyi araştırmalarını ve farklı bankalardan teklif almalarını tavsiye ediyoruz.
2007 yılında toplam 10 bin kişiye konut kredisi veren HSBC’nin mortgage ürünleri hakkında ayrıntılı bilgiye bankanın tüm şubelerinin yanı sıra www.hsbc.com.tr adresi ve 444 0 111 numaralı telefon bankacılığı biriminden ulaşılıyor.

Anadolu’dan sepet kredi
Sepet kredi ve Japon Yeni’ne endeksli konut kredileri ile piyasadan farklılaştıklarını söyleyen Anadolubank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, sepet kredinin müşterinin tercihine göre iki ayrı döviz cinsi üzerinden kullanılan kredi türü olduğunu vurguladı. Buna göre kişinin YTL, dolar, Avro, Japon Yeni veya İsviçre Frangı’ndan herhangi ikisini seçerek bir sepet oluşturabildiğini söyleyen Atakan, “Müşterimiz isterse YTL’den farklı olarak iki farklı döviz cinsi üzerinden de kredide kullanabilir” dedi. Piyasada ilk Japon Yeni kredi veren banka olduklarını da hatırlatan Atakan, Japon Yeni’nin piyasadaki faiz oranı en düşük para birimi olması yüzünden çok cazip olduğu bilgisini de verdi.
Faiz beklenen düzeye inmediği için talepte artış gözlenmediğini söyleyen Atakan, bu yıl faizlerin yüzde 1’in altına inmekte zorlanacağını belirtip şunları söyledi:
“Bu yıl da ABD’de yaşanan kriz maliyetler ve faiz üzerinde belirleyici olacak. Bu gelişmeler çerçevesinde, bu yıl faizlerin yüzde 1’in altına inmekte zorlanacağı görüşündeyiz.”
Anadolubank şubelerinin olduğu tüm illerde konut kredisi kullandırdıkları bilgisini de veren Atakan, kredi kullanmak isteyenlerin detaylı bilgiye şubeler ve internet sitesinin yanı sıra 4445550 nolu telefondan da ulaşabileceğini söyledi.
Yedi çeşit mortgage kredisi veren Anadolubank’ın ürünleri ise şöyle;

Sabit Faizli Konut Finansman Kredisi,
Sepet Kredi Konut Finansman Kredisi,
Dövize Endeksli Konut Finansman Kredisi (Dolar,Euro,CHF, JPY),
Düşen Faizli Konut Finansman Kredisi,
Masrafsız Konut Finansman Kredisi,
Konut Destek Kredisi,
Transfer Konut Kredisi

Halk’tan evini yapana kredi
Türkiye çapında yaygın şube ağı ile konut kredilerinde atağa kalkan Halkbank, bankacılık sektörünün konut kredilerinde ortalama yüzde 40 büyüdüğü 2007 yılını yüzde 94,39’luk büyüklükle tamamladı. Sekiz farklı mortgage kredisi veren Halkbank’ın diğer bankalardan farklı olarak kendi arsası üzerine konut yapanlara da finansman sağladığını söyleyen Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, “Buradaki hedefimiz; çatısı örülmüş, kapı penceresi takılmış inşaatlarını tamamlatabilmeleri için tüketicilerin ihtiyaçları olan fi
na
nsman desteğini sağlamak. Bunun yanında tüketicilerin arsalarını da kredilendiriyoruz” diye konuştu. Bunun yanı sıra banka olarak uzun yıllardır ‘Konut Yapı Kooperatif’leri ile birlikte çalıştıklarını da vurgulayan Bilgehan Kuru, bu kapsamda her türlü inşaat seviyesindeki konut yapı kooperatiflerinin inşaatlarının da tamamlanmasına destek verdiklerini sözlerine ekledi.
Bankaların uzun vadeli mortgage kredilerini ağırlıklı olarak yurtdışından düşük maliyetli ve uzun vadeli kaynakla finanse ettiklerini vurgulayan Bilgehan Kuru, bu yüzden global kriz nedeniyle maliyetlerinin arttığını belirterek şöyle devam etti;
“Global kriz nedeniyle Türkiye’de yurtdışı fonlama ile finanse edilen konut kredilerinde maliyet artışını gündeme getirdi. Bu artışlar da konut kredilerine faiz artışı olarak yansımaya başladı. Global piyasalardaki gelişmeleri göz ardı ederek, bir tahminde bulunmak çok zor olmakla birlikte kısa dönemde konut kredisi faiz oranlarında bir düşüş beklemiyoruz.” Buna rağmen Kuru’ya göre 2007 yılını yüzde 40 artışla 30 milyar YTL’ye fırlayan mortgage kredi büyüklüğü 2008 yılında yüzde 30’luk bir artışla 40 milyar YTL düzeyine ulaşacak.
Bilgehan Kuru konut kredi kullanacaklara da şu uyarılarda bulundu:
“Konut kredisi kullanacakların öncelikle ailenin gelir-gider dengesini gözeterek, ödeyebilecekleri kadar kredi kullanmaları yararlarına olacaktır. Ayrıca kredi şartlarının detaylı şekilde araştırılması ve alınacak olan konutun yasal izinlere uygunluğunun belirlenmesine de dikkat edilmeli. Satın alınacak ev ve kullanılacak kredinin maliyet analizi de oldukça önemli.
Kredi kullanırken faiz türünün belirlenmesi büyük önem arz ediyor. Sabit faizli kredinin yanı sıra, yasayla beraber değişken faizli kredi de kullanılabiliyor. Ancak tüketici olarak faize takılı kalmadan doğru fiyatlanmış bir ev satın almak da son derece önemli. Çünkü unutmamak gerekir ki yüksek faizle alınmış bir kredinin refinansmanla telafisi mümkün olsa da, yüksek fiyatla alınmış bir evin telafisi oldukça zordur, hatta telafisi olmayabilir.”
Sekiz farklı mortgage kredisi pazarlayan Halkbank’ın ürünleri ise şunlar:

Sabit Faizli Mortgage Kredisi,
İşsizlik Sigortalı Konut Destek Kredisi,
Katkı Paylı Mortgage Kredisi,
Molalı Mortgage kredisi,
Artan Taksitli Mortgage, Azalan Taksitli Mortgage,
Konut Yapı Kooperatifi Kredileri,
Bireysel Amaçlı Mortgage

Garanti’den 60 bin kişiye ev
Garanti Bankası yaklaşık 60 bin konut kredisi müşterisine 4 milyar YTL’lik kredi kullanarak sektörün lider kuruluşu oldu. Hedeflerinin 2008 yılında da hızlı büyüme olduğunun altını çizen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, “Bu yıl iç gelişmeler kadar dış gelişmeler de, talebi önemli ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Ancak özellikle genel seçimler ve cumlurbaşkanlığı seçimi belirsizliğinin ortadan kalkması ve Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine girmesini dikkate aldığımızda; bu yılın 2007’den bir miktar daha iyi geçeceğini ve sektörün toplam büyüklüğünün ise 40 milyar YTL’yi aşacağını düşünüyoruz. Faizlerin ise özellikle yurtdışı kaynaklı şoklar yaşanmazsa , 2008’in son döneminde yüzde 1’lere ineceğini düşünüyoruz. Ancak son dönemdeki gelişmeler, en azından birkaç ay daha finansal piyasalarda tedirginliğin devam edeceği ve borçlanma maliyetlerinde yukarı çıkışın süreceği izlenim veriyor” dedi.
Garanti şubelerindeki tüm portföy yöneticilerine Bilgi Üniversitesi’nde 28 saatlik eğitim vererek ‘Mortgage Uzmanı’ olmalarını sağladıklarını vurgulayan Güven, “Eğitimlerimizde, finansal matematikten, hukuka ve müşterilerimiz tarafından sıkça sorulan sorulara kadar tüm tüketicilerin ihtiyaçlarının bütününü kapsayacak bir eğitim programı oluşturduk. Ssınavda başarılı olan portföy yöneticilerimize sertifika veriyoruz” diyerek sektördeki farklılıklarını vurguladı.
Garanti Bankası ayrıca Türkiye genelinde emlak ofisleri için de bilgilendirme konferansları düzenliyor. Banka’nın krediye ulaşma kanalları ise şubelerinin yanı sıra 444 38 46 no’lu hat. Bu kanalları kullananlara kendi belirledikleri ihtiyaçlar, ödeme güçleri ve gelecek dönemlerdeki nakit akışları doğrultusunda, en uygun ürünler sunuluyor. Bunun yanı sıra www.garantimortgage.com adresinden de her türlü ayrıntılı bilgiye ulaşabilir ve başvuru yapabilir.
12 çeşit mortgage ürünü bulunan Garanti Bankası’nın ürünleri ise şöyle sıralanıyor:

Sabit Faizli Mortgage,
Değişken Faizli Mortgage,
Önce Sabit, Sonra Değişken Mortgage,
Esnek Vadeli Mortgage,
Düşen Faizli Mortgage,
İndirimli Mortgage,
Herşey Dahil Mortgage,
Azalan Taksitli Mortgage,
Artan Taksitli Mortgage,
Ara Ödemeli Mortgage,
Evini Gösterene Mortgage,
Yurt Dışında Yerleşiklere Mortgage.

——————————————————————————–

Hangi kredi size daha uygun?
Kendini Ödeyen Mortgage
Bu kredi mevduatları karşılığı taksit tutarını azaltıyor. En önemli avantajı, birikimlerin serbest olması ve istendiği zaman hesaptan çekilebilmesi.

İndirimli Mortgage
Faiz ödemelerinin bir kısmını önden yapıp aylık kredi faizi ve taksitlerini düşürmeyi isteyenlere.

Tüm Masraflar Dahil Mortgage
Krediye ilişkin tüm masraflar kredi taksiti içinde ödeniyor. Kullanıcı hizmet ve ekspertiz ücreti, dosya komisyonu sigorta masrafını taksitle birlikte ödüyor.

Ara Ödemeli Mortgage
Bazı aylarda daha yüksek taksit ödeyerek aylık taksitleri azaltmak isteyenler için uygun seçenek. Bu kredi turizm, tarım vb. sektörlerde çalışanlara uygun

Esnek Ödemeli Mortgage
Faizim güncellensin ama taksitim değişmesin diyenlere özel. Bu kredide faize göre kredinin vadesi uzayıp kısalabiliyor ancak taksit tutarı değişmiyor.

Kişiye Özel Mortgage
Her ay sabit taksit ödemek yerine kişinin belirlediği tutar veya dönemlerde farklı tutarda taksitler ödemek isteyenlere özel kredi.

Konut ve Yapı Güçlendirme Kredisi
Kişilerin sahibi olduğu konutun deprem riskine karşı teknik olarak güçlendirilmesi sırasında, tüm masrafları karşılayan bir kredi türü.

Evden Eve Mortgage
Bu kredi konut almak isteyen ancak eski konutunu satamayanlara uygun. Bu ürün sayesinde kişi istediği konutu hemen alıyor 6 aylık sürede eski evini satıyor.

Transfer Mortgage
Yüksek faizli halen ödenen konut kredisinin başka bankadan düşük faizli krediyle kapatılması.

Projeye Mortgage
Henüz proje veya yapım aşamasında olan konutlar için kullanılacak.

Al – Kirala Mortgage
Ev alıp kiraya vererek gelir elde etmek isteyenler için ideal bir seçenek. Bu üründe bankalar kira gelirine göre ödeme planı yapıyor.

Evini gösterene Mortgage
‘Sahip olduğum evi ipoteğe vereyim, alacağım düşük faizli krediyi başka ihtiyacım için kullanayım’ diyenler için iyi bir alternatif.

Yüzde 100 Mortgage
Konut sahibi olanlara ikinci konutun yüzde 100’üne kadar konut finansmanı imkânı sağlanıyor.

Yurtdışındakilere Mortgage
Yurtdışında yaşayıp, Türkiye’de ev almak isteyenler için sunulan bir ürün.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir