MTV Fiyatları Belli Oldu, İşte Rakamlar

MTV Fiyatları Belli Oldu, İşte Rakamlar

Araç sahipleri dikkat. 2018 yılında arabanız ya da motorlu taşıtlarınız için ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödeyeceğiniz belli oldu. Peki sizin aracınız için 2018 yılında ödemeniz gereken MTV tutarı ne kadar? 2018 yılında ne kadar MTV ödeyeceğim sorunuzun cevabı bu haberimizde.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün onayladığı 7061 sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun onaylanması ile 2018 yılında araçlarımız için ödeyeceğimiz Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) miktarları da netleşmiş oldu.
MTV fiyatları belli oldu! Peki hangi araç için ne kadar MTV ödenecek?
Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanlığı arabalarımız ve diğer motorlu taşıtlarımız için ödeyeceğimiz MTV’lerde 2018 yılı için yüzde 40’ın üzerinde bir artış ön görmüştü. Ancak bu konunun basına  yansıması ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda da devreye girerek ilgili vergilerdeki artış oranının daha makul seviyelere çekilmesini istemişti. Bu bağlamda konu hakkında tekrar çalışma yapan Maliye Bakanlığı yetkilileri 2018 yılı MTV artışlarını daha düşük seviyelere çekerek yeniden belirlemişti.
Milyonlarca araç sahibinin ödeyeceği Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları yeni kanunla değiştirildi. Lüks ve pahalı araçlardan daha yüksek tutarlı vergi alınabilmesi için Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’na bir hüküm eklenerek taşıtın teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak özel tüketim vergisi (ÖTV) hariç, KDV matrahını oluşturan değerler “taşıt değeri” olarak tanımlanacak.
Yeni kanuna göre otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme usulünde değişikliğe gidilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değerinin de eklenmesi sağlandı. Bahse konu araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar için % 15, 1300 cc üstü araçlar için ise % 25 olarak uygulanacak.
31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt edilen araçlar için eski sistemde vergi alınacak. 1 Ocak 2018’den itibaren trafiğe kaydedilecek araçlar için ise taşıt değeri de dikkate alınarak vergilendirme işlemi yapılacak.
Peki 2018 Yılında Ödenecek Vergi Tutarları Ne Kadar?


MTV Ödemesi Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak?
MTV ödemesi daha önce de olduğu gibi her yıl iki taksit halinde Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor. MTV ödemesi yapmak ise artık oldukça kolay. MTV Ödemesi yapmak için pek çok alternatimiz bulunuyor.
MTV ödemesi için isteyenler mükellefiyet kayıtlarının bulunduğu veya Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsile yetkili diğer Vergi Dairesi Müdürlükleri’ne başvurarak vergilerini ödeyebilirler. Ancak bu yöntem bizzat Vergi Dairesi’ne gitmek gerektiğinden ve sıra beklemek gibi zahmetlere neden olduğundan MTV ödemesi için anlaşmalı bankaları tercih etmek çok daha kolay bir yol. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı şubeleri, mobil uygulamaları ya da banka şubeleri üzerinden MTV ödemeleri yapılabiliyor.
Yine internetin kolaylıklarını kullanarak oturduğunuz yerden MTV’nizi ödemek için gib.gov.tr adresinden de yararlanabilirsiniz. Gelirler İdaresi Başkanlığına ait bu internet sitesinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartınız ya da banka kartlarınız ile ödeme yapabilirsiniz. Kolaylıklar bununla da sınırlı değil. isterseniz GİB Mobil uygulamasını IOS ve Android akıllı cep telefonlarınıza indirerek de ödemenizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir