Nafaka, 3600 Ek Gösterge, Bedelli ve Hal Yasası

Nafaka, 3600 Ek Gösterge, Bedelli ve Hal Yasası

Nafaka, 3600 ek gösterge, bedelli ve hal yasası meclis gündemine geliyor. Yaklaşık 1,5 milyon kişinin heyecanla beklediği yasal düzenlemeler Meclis gündemine geliyor. 24 Şubat tarihinde tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nin yeniden çalışmaya başlaması ile birlikte nafaka, bedelli askerlik, 3600 ek gösterge ve yeni hal yasası düzenlemeleri görüşülecek. Bugün toplanması beklenen TBMM, bugün toplanamadı ilgili yasaların ilk toplantı dahil kısa sürede gündeme alınması bekleniyor.

Nafaka, 3600 Ek Gösterge, Bedelli ve Hal Yasası Meclis Gündeminde

Yerel seçimlerden önce tatile giren TBMM halen toplanamadı. Bugün 1 vekilin geldiği Meclis ‘in gündeminde milyonlarca insanın heyecanla beklediği çok önemli konular var. Meclisin toplanması ile gündeme alınacak konularda memurların hem maaşlarını hem de tazminatlarını önemli oranda artıracak 3600 ek gösterge, bedelli askerlik, yeni askerlik sistemi ve hal yasası da bulunuyor.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi Yasalaşıyor

3600 ek gösterge yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiriyor. Bu nedenle de ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıkları arasında yerini alıyor. 3600 ek göstergeye ilişkin gerekli yasal düzenleme yapıldığında özellikle emekli maaşları ve ikramiyelerinde de önemli bir artış olacak. AK Parti, seçim öncesinde konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamada 3600 ek göstergenin seçim öncesi çıkmasının siyasi etik açısından doğru olmadığını, seçimden sonra yasanın Meclis ‘ten geçirileceğini ifade etmişti.

Nafaka Mağdurları İçin İyi Haber

Nafaka konusu özellikle son yıllarda kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olmakta ve gündemdeki yerini hiç kaybetmemekte. Bu nedenle de tartışmalara sebep olan süresiz nafaka sisteminde değişiklik yapılması gündemde. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı ‘nın konu ile alakalı çalışmalarına hız verdiği ve değişiklik için bir taslak oluşturulduğu biliniyor. Diğer taraftan MHP ‘nin de konuyla alakalı bir teklifi Meclis ‘e getireceği ifade ediliyor. Teklifin mecliste kabul edilmesi halinde, süresiz olan nafaka süresi 5 yıl ile sınırlandırılacak.

Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Gündemde

Meclis gündeminde yer alacak önemli konulardan bir diğeri de yeni askerlik sistemi olacak. Yeni askerlik sistemi ile bedelli askerlik kalıcı hale getiriliyor. Yeni askerlik sistemi ile 21 günlük askerlik süresinin sonrasında isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olacak, isteyen 6 ay daha maaşlı bir şekilde askerliğe devam edebilecek. Yeni sistemin bütün ayrıntıları TBMM gündeminde görüşüldükten sonra karara bağlanacak.

Yeni Hal Yasası İçin Geri Sayım

TBMM gündeminde yer alacak önemli konulardan bir diğeri de uzun süre tartışmalara neden olan yeni hal yasası.. Yeni hal yasası ile gıda fiyatlarının kontrol altına alınması öngörülüyor. Kabzımallara kötü haber niteliği taşıyan Yeni hal yasası da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir