Nefes Kredisi Yeniden Başlıyor

Nefes Kredisi Yeniden Başlıyor

Geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi ile bütçelerin rahatlatan iş çevreleri bu yıl yeniden hayata geçirilecek Nefes Kredisi ile daha da rahatlayacak. Çalışmaları son aşamaya gelen ve 2018 yılı Mart ayının 15. gününde başbakan, TOBB Başkanı ve KGF Başkanı ile birlikte açıklamasını yapacağının tahmin edildiği yeni Nefes Kredisi’nin şartları da netleşmeye başladı. Yine piyasa koşullarının çok daha altında faiz oranları ve Kredi Garanti Fonu destekleri ile pek çok avantajı içerisinde barındıran Nefes Kredisi piyasaları da oldukça hareketlendirecek.
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu (KGF), Ziraat Bankası ve Denizbank’ın işbirliği ile hayata geçirilmiş olan ilk Nefes Kredisi imkanında işletmeler yıllık %9,90 faiz oranı ve 12 ay vadeli kredi kullanmıştı. Kredi için teminatı yetersiz olan işletmelere Kredi Garanti Fonu aracılığı ile teminat desteği de sağlanırken işletmelerin kolayca kredi kullanabilmeleri için tüm detaylar düşünülmüştü.
YENİ DETAYLAR GELDİ ; BAŞBAKAN YILDIRIM’IN 31.03.2018‘DE YAPTIĞI AÇIKLAMA ;  http://localhost/banka-kredileri/nefes-kredisi-ile-ilgili-yeni-mujde-var/
2017 yılında işletmeleri kullandırılan Nefes Kredileri’nin işletmelere etkileri, kredilerin geri ödemelerinin ne düzeyde yapıldığı ve ekonomiye etkilerini değerlendiren ekonomi kurmayları Nefes Kredileri ile ülke ekonomisine pek çok kazancın sağlandığı ve istihdamdan üretime pek çok önemli katkısının olduğu yönünde görüş birliğine vardı. Bu veriler üzerine de tekrar harekete geçen hükümet yetkilileri ve TOBB Nefes Kredisi uygulamasının 2018 yılında da hayata geçirilmesine karar verdi.
Nefes Kredisi’nin 2018 yılında hangi faiz oranı ve hangi koşullarla kullanıma sunulacağı henüz tam olarak netlik kazanmazken bazı detaylar da belli olmaya başladı. Kredi teminatı için Kredi Garanti Fonu’nun tekrar teminat vermeye devam edeceği ve kredinin vadesinin de 3 yıla kadar uzatılabileceğini TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarından anlayabiliyoruz. Kredinin faiz oranları da banka piyasalarının faiz oranının oldukça altında olacak.  2018 Nefes Kredisi ile alakalı tüm il ve ilçe ticaret odalarından birbiri ardına açıklamalar gelmeye şimdiden başladı bile. Gelin şimdi bu açıklamalara bir göz atalım;
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 1 Mart 2018 tarihinde yaptığı Zonguldak gezisinde Zonguldak Ticaret Odası’nı da ziyaret ederek Nefes Kredisi’nin ikincisinin 15 Mart itibari ile başlatılacağının müjdesini verdi.  Hisarcıklıoğlu 15 Mart’ta başbakanımızla  bu müjdenin detaylarını açıklayacağız dedi.Nefes Kredi’ne ilişkin bir açıklama da Gaziantep Nizip Ticaret Odası’ndan geldi. Yapılan açıklama şöyle; NİZİP Ticaret Odası (NTO) Üyelerinin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında başarı ile gerçekleştirilen TOBB Nefes Kredisi Projesi 2018 yılında da tekrarlanıyor. Nizip Ticaret Odası üyeleri, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası işbirliğinde hayata geçecek olan TOBB Nefes Kredisine Nisan ayının ilk haftasından itibaren başvuru yapılabilecek. Nizip Ticaret Odası üyeleri için Oda tarafından 400 bin liralık kaynak sağlandığını belirten NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, “Odamız tarafından sağlanan bu kaynak ile birlikte yaklaşık 4 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturulmuştur. Ayrıca TOBB tarafından aktarılacak kaynak ile kredi hacmi daha da arttırılacaktır” dedi.

Konuya ilişkin Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası’nın açıklaması ise şöyle; TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, geçtiğimiz dönemlerde oda üyelerine verilen ‘Nefes kredisinin’ bu yıl 150 bin lira olarak yeniden verileceğini söyledi. Kredi için pazartesi günü Ankara’da imza atma törenine katılacaklarını ifade eden Hacısalihoğlu, kredinin 12 ay vadeli olacağını belirtti. Deniz Bank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank üzerinden verilecek olan kredide 1.09 faiz uygulanacak. Konuya ilişkin açıklamalarını sürdüren TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Bu yıl 55 milyar civarında bir kredi hayata geçiyor. Bu anlamda asıl amaç piyasanın canlanması. Sıkışan sektörlerin harekete geçmesi… Bu Piyasaların canlandırılması doğrultusunda bir harekettir.” dedi.
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva da konuya ilişkin bir açıklama yayınlayarak TOBB Nefes Kredisi’nin 2018 yılında da devam edeceğini belirterek kredi almak isteyen üyelerin Çerkezköy TSO’ya müracaat etmesinin gerektiğini duyurdu.
Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut da esnafa Nefes Kredisi’nin müjdesini verdi. Bulut, Nefes Kredisiyle ilgili protokolün Ankara’da imzalanacağını söyleyerek 12 ay vadeli kredinin 24 aya çıkartılması için son ana kadar çabalarının devam edeceğini belirtti. Açıklamada Nefes Kredisi’nde üst kredi limitinin 250.000 Lira olacağı da bildirildi.
Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, tüm üyelerimiz Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası, Denizbank, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası işbirliğinde hayata geçecek olan TOBB Nefes Kredisi’ne başvuru yapabilecektir. Aksaray Ticaret Borsası üyeleri için Borsa tarafından 11 milyon liralık kaynak sağlandığını belirten Aksaray Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Özkök, “Borsamız tarafından sağlanan bu kaynak ile birlikte yaklaşık 11 milyon liralık bir kredi hacmi oluşturulmuştur. Ayrıca TOBB tarafından aktarılacak kaynak ile kredi hacmi daha da arttırılacaktır” dedi.
“Nefes Kredisi”  kampanyası çerçevesinde Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından yapılan açıklama da şöyle; “Nefes Kredisi olarak adlandırılan kredi kampanyası kapsamında Ziraat Bankası, Halk Bank, Denizbank ve Vakıfbank şubelerinden sanayicilerimiz kredi kullanabilecek. Aylık yüzde 1,09 faiz oranıyla verilecek kredi 12 ayda eşit taksitlerle ödenebilecek. Detayları önümüzdeki günlerde paylaşılacak proje kapsamında Eskişehir Sanayi Odası üyeleri, mevcut kullanılan kredilerden daha uygun şartlarda ucuz kredi imkânından faydalanabilecek.”
ADANA Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, TOBB tarafından tüm Oda ve Borsalarla birlikte piyasaların finansa erişimini kolaylaştırmak amacıyla  bir havuz oluşturulduğunu belirterek, “Bu kapsamda, Adana Ticaret Odası olarak üyelerimize 88 milyon TL’lik düşük faizli kredi imkanı sağlayacağız. Nefes Kredisi yeniden hayata geçiyor.” dedi.
Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erol Derici, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve üye odalar tarafından uygulamaya konulacak olan “NEFES Kredisi” ile ilgili banka müdürleri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek kısa zamanda tüm üyelerine düşük faizli Nefes Kredisi’nin müjdesini duyuracaklarını bildirdi.
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Geçen yıl hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi uygulaması ile 25 milyon TL civarında kredi üyelerimizin kullanımına sunulmuştu. Nefes Kredisinin devamı niteliğinde yeni bir çalışma gündemde. Üyelerimiz önceki uygulamada olduğu gibi 12 eşit taksitte 1 yıl vade ile kredi kullanabilme imkanına sahip olabilecekler. Bu kredi imkanında ise üst limit 200 bin TL civarında olacak. Kullanılan kredinin faiz oranının ise piyasa koşullarından daha da aşağıda aylık yüzde 0.99 oranında olmasını bekliyoruz” dedi.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) ziyaretinde de ; “Geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi ile üyelerimize finansman desteği sağlamış ve bütçelerini rahatlatmıştık. Benzer bir çalışmayı bu yıl da hayata geçirmek için son aşamaya geldik” müjdesini verdi.
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdan Zabun, yaptığı açıklamada; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde odalarımızın ve borsalarımızın oluşturduğu Nefes Kredisi projesinin ikinci fazı da önümüzdeki günlerde açılacaktır. Böylece, üyelerimize önemli bir ek kaynak sağlayarak can suyu olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de açıklamasında “TOBB’un yeni bir nefes kredisi çalışması olduğunu ve böyle bir gelişmeyi ümit ettiklerinden bahseden Çetin, kripto paranın da gelecekte çağın parası olacağı ve Türkiye olarak buna seyirci kalınmaması gerektiğini” söyledi.
Evet 2018 yılında uygulanmaya başlanacak Nefes Kredisi ile ilgili açıklamalar bu şekilde. Tüm bu açıklamalardan da anlaşılıyor ki 2018 yılında da işletmeler Nefes Kredileri ile rahat bir nefes alacaklar ve bunun da ülkemiz ekonomisine ciddi bir katkısı olacak. Peki şimdi de Nefes Kredisi Başvurusu’nun nasıl ve nerelere yapılacağı konusunda bilgiler verelim.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi yukarıda da belirttiğimiz gibi TOBB, KGF ve bazı bankalar arasında yapılan işbirliği ile sanayi ve ticaret odaları üyelerine düşük faizli kredi kullanma olanağı sağlayan bir kredi türüdür. Kullanılacak kredi için kredi teminatı Kredi Garanti Fonu sağlamaktadır ve kredinin faiz oranı piyasa koşullarına oranla oldukça düşüktür. Geçtiğimiz yıl 12 ay vade ile kullandırılan Nefes Kredisi’nin vadesinin bu yıl 2 yıl ya da 3 yıla kadar uzatılabileceği belirtiliyor.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nefes Kredisi Başvurusu anlaşmalı bankalara yapılıyor. Anlaşmalı bankaların isimleri bu yıl henüz duyurulmadı ancak geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası ve Denizbank kredi başvurularını kabul etmişti. İlgili bankalara bağlı bulundukları sanayi ya da ticaret odasından alacakları “Faaliyet Belgesi” ile başvuru yapabilecek olan işletmeler kredilerinin onaylanması halinde de belirtilen koşullarla ilgili bankalardan kredilerini kullanabilecekler.

Nefes Kredisi Başvurusu Nerelere Yapılır?

Nefes Kredisi Başvurusu kampanya kapsamında anlaşma sağlanan bankalara yapılıyor. Bu bankaların isimleri 15 Mart tarihinde yapılacak duyuru ile bizlere bildirilecek. Ziraat Bankası’nın mutlaka bu bankalar arasında olacağı ve birkaç farklı banka seçeneğinin de bulunacağı kanaatindeyiz.

NEFES KREDİSİ İLE İLGİLİ ” BAŞBAKAN’DAN YENİ HABER VAR “

HABER DETAYI ; http://localhost/banka-kredileri/nefes-kredisi-ile-ilgili-yeni-mujde-var/

 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. Sayin başbakanim 1 yilodu ben daha parasisliktan bi işyeribile acamadim yardimci olurmusunuz bende kiredi istiyorum dukanacmakicin cok rica ediyorum sayin başbakani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir