O Bankalara Ağır Cezalar Gelebilir

O Bankalara Ağır Cezalar Gelebilir

Geçtiğimiz hafta Cuma günü kurlarda ciddi bir atak gerçekleşmiş ve dolar kuru 5,84 TL ‘ye kadar yükselmişti. Ancak saldırılar sonrasında Merkez Bankası ve BDDK hızlı adımlar atmış ve bankaların swap işlemlerinde belli düzenlemeler yapmıştı. Gerçekleştirilen spekülatif atak sonrası Türk Lirası ’na karşı açık pozisyonda olan yabancı bankaların, pozisyonlarını kapatmadığı ve ağır ceza ve yaptırımlarla karşı karşıya kaldılar. Şimdi o bankalara ağır cezalar gelebilir..

O Bankalara Ağır Cezalar Gelebilir

Cuma gününden bu yana yaşanan süreci anlatan deneyimli bir bankacı, dün akşam itibari ile Türk Lirası ‘nda açığa satış yapan bankaların 2. günde de açıklarını kapatmadıklarını ve temerrüde düştüklerini belirtti.

Mevcut duruma karşı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ‘nun ve Merkez Bankası (TCMB) ‘nın çok net tavır ortaya koyduğu bilgisini edindiğini dile getiren bankacı, “Karşılaştıkları durum çok açık. TL ‘ye karşı aldıkları bu pozisyonu üçüncü günde de sürdürebileceklerini düşünmüyorum. Zira BDDK ve Merkez Bankası ‘nın eli çok güçlü. Geçici hatta kalıcı olarak ödeme sistemlerinden çıkarılma ile karşı karşıya kalabilirler. Citibank, JP Morgan ve Deutsche Bank gibi uluslararası bankaların adı geçiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Ağustos Ayından Önemli Dersler Çıkarmış

BDDK ve Merkez Bankası ‘nın kararlı duruşunun altını çizen kaynak, “Görünen o ki, Türkiye Cumhuriyeti kurumları Ağustos ayında yaşanan kur ataklarından büyük dersler çıkarmış, yabancı bankalar ise bunu görememiş” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir