O Krediler Ertelendi

O Krediler Ertelendi

Ziraat Bankası ‘ndan kredi kullanan çiftçilere de bir müjde geldi. O krediler ertelendi. 530.000 çiftçinin 30 milyar Lira ‘ya yakın Çiftçi Kredisi Temmuz ayı sonrasına ertelendi. Ziraat Bankası tarafından çiftçilere kredi ödemelerinde yapılandırma ve ek vade olanağı da sağlandı. Banka, çiftçilere kredi ödemelerinde yapılandırma, erteleme, yeniden vade imkânı da sunmaya devam ediyor.

O Krediler Ertelendi

Daha önce Bakanlar Kurulu Kararı ile tarımsal kredi kullanan, geçici olarak gelir – gider dengesi bozulan üreticilere tarımsal faaliyetlerinin devamını sağlamak için 30 Haziran tarihine kadar süre verilmişti. Ziraat Bankası tarafından bu tarihe kadar olan işletme ve yatırım kredileri vade tarihinden itibaren bir yıla kadar tekrar vadelendiriliyor.

Çiftçiye destek kapsamında 530.000 çiftçinin yaklaşık 30 milyar TL ‘lik çiftçi kredisi de Temmuz ayı sonrasına ötelendi. Mevcut en düşük maliyetli faizin altyapısı korunarak bu tarihe kadar rahatlamaları sağlandı.

Hükümet çiftçilere nakit hibe desteğini bu yıl % 10,7 oranında artırarak 16.1 milyar TL ‘ye çıkardı. Böylece son 16 yılda üreticilere verilen nakit hibe desteği yaklaşık 118 milyar TL ‘ye yükseldi. 2019 yılının bütçesinde yatırım ödenekleri dahil tarıma ayrılan kaynak toplamı 26,5 milyar TL ‘ye ulaşmış oldu. Tarımsal destek programları için 16,1 milyar TL, tarım sektörü yatırım ödenekleri için 5,1 milyar TL, müdahale alımları, tarımsal kredi sübvansiyonu,  ihracat ve diğer tarımsal destekler için de 5.3 milyar TL tutarında destek sağlanacak.

850.000 Çiftçi Kredi Desteğinden Yararlanacak

Tarımsal destek projeleri ile ülkemizin kaliteli üretimle tarım ve hayvancılıkta katma değeri yüksek bir üretim – pazarlama üssü olması hedefleniyor. Küçük çiftçilerin ürettiği ürünleri tüketiciye doğrudan satışında, vergisel düzenlemelerden kaynaklanan engeller kaldırılacak. Çiftçilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyacını uygun koşullarda sağlayabilmesi amacıyla faiz desteği sürerken, uygulamadan yararlanan çiftçi sayısı 850.000 ‘i buldu.

Ziraat Bankası Ekonomiye Önemli Katkılar Sağlıyor

Ziraat Bankası ekonomiye 384 milyar TL kredi kanalıyla destek sağlıyor. Banka, çiftçilerin yanı sıra altyapı ve enerji projelerine, küçük işletmelere ve vatandaşlara da kredi kullandırıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir