O Ülkenin Devlet Başkanlığına Bir Osmanlı Torunu Seçildi

O Ülkenin Devlet Başkanlığına Bir Osmanlı Torunu Seçildi

O ülkenin Devlet Başkanlığına bir Osmanlı torunu seçildi. Orta Amerika ülkesi El Salvador ‘da devlet başkanlığı seçimini Filistin kökenli aday Nayip Bukele kazandı. Seçimden ülkeyi son 25 yıldır yöneten iki merkez parti yenilgi ile çıkarken bağımsızlar ittifakının adayı Bukele büyük bir başarı elde ederek seçimden galibiyetle ayrıldı. Ülke yönetiminde 25 yıldır söz sahibi olan 2 büyük parti ise hakimiyetini kaybetti.

O Ülkenin Devlet Başkanlığına Bir Osmanlı Torunu Seçildi

El Salvador ‘da Yüksek Seçim Kurulu, 4 adayın yarıştığı seçimde oyların yaklaşık % 54 ‘ünü alan Ulusal Birlik İçin Büyük İttifak koalisyonu adayı Bukele ‘nin seçimi kazandığını resmi olarak duyurdu. Seçimde merkez sağ Ulusal Cumhuriyetçi İttifakı ‘nın adayı Carlos Callejas yaklaşık % 32 oyla ikinci, iktidardaki merkez sol eğilimli Farabundo Marti Ulusal Özgürlük Cephesi adına yarışan Dışişleri Bakanı Hugo Martinez yaklaşık % 14 oyla üçüncü sırada yer aldı. Vamos (Haydi!) hareketi adayı iş adamı Josue Alvarado ‘nun oyları ise % 1’in de altında kaldı.

Merkez Partiler Kan Kaybediyor

Nayib Bukele, seçimin ilk turunda yeterli çoğunluğu sağladığı için Mart ayında planlanan seçimlerin ikinci turu  yapılmayacak. Seçimi bağımsızlar ittifakı adayı Bukele ‘nin kazanması, ülkeyi son 25 yıldır yöneten iki merkez parti için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Ülke Nüfusunun Üçte Biri Yoksulluk Sınırının Altında

Seçimlerde pek çok Bukele taraftarı oy vermeye Arap kıyafetiyle gitti. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla aynı kıyafetlerle sevinç gösterileri düzenlendi.

El Salvador bir Orta Amerika ülkesi ve ülkenin nüfusu 6,5 milyon.. Ülke nüfusunun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Ülkede olumsuz yaşam koşullarından kaçan yüz binlerce kişi, diğer Orta Amerika ülkelerinden vatandaşların da katıldığı bir göçmen konvoyu oluşturarak ABD sınırına hareket etmişti.

Nayib Bukele Kimdir ?

Olga ve Armando Bukele ’nin oğulları olan 1981 doğumlu Nayib Bukele, 20. yüzyılın başında Filistin topraklarından Güney Amerika ‘ya göç etmiş bir aileden geliyor. Ataları Filistin topraklarından Osmanlı pasaportu ile Orta Amerika ülkesine göçen Nayib ’in kardeşleri ise Yamil ve Karim.

Babası tanınmış bir Müslüman iş adamı ve yerel imam olan Bukele 1981 yılında San Salvador ‘da dünyaya geldi. Genç yaşta iş hayatına atılan Bukele, otomotiv sektöründe faaliyet gösterdi, dünyaca ünlü markaların yerel dağıtımcılığını yaptı. 2012’de San Salvador’un güneyindeki Nuevo Cuscatlan beldesinin belediye başkanı seçilen Bukele, 2015 yılında ise başkent Sal Salvador ‘un belediye başkanı oldu.

Her 2 seçimde de iktidardaki sol eğilimli Farabundo Marti Ulusal Özgürlük Cephesi adına yarışan Bukele, 2019 seçimleri öncesinde partisinden ayrılmıştı. Bukele, seçim kampanyasında yolsuzluğu önleme, çete şiddetine son verme ve daha fazla istihdam vaatleriyle ön plana çıkmıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir