Okullarda Yaz Tatili Kısaldı, Ara Tatiller Geldi

Okullarda Yaz Tatili Kısaldı, Ara Tatiller Geldi

Okullarda yeni eğitim sistemi nihayet ortaya çıktı. Yeni eğitim sistemine göre 2019 – 2020 Eğitim – Öğretim yılında okullarda yaz tatili kısaldı, ara tatiller geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftasının Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık 2 ara tatil olarak planlandığını duyurdu.

Okullarda Yaz Tatili Kısaldı, Ara Tatiller Geldi

Önümüzdeki yıl okullarda uygulamaya konulacak yeni eğitim sistemi hakkında bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ara tatillerde yeni bir yapılanmanın söz konusu olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftasının Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı. “18 Kasım – 22 Kasım 2019 tarihleri arasında ilk ara tatil yapılacak. 6 Nisan – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise ikinci ara tatil verilecek.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı ‘nda Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olacak. Bizim yaz tatilini kısaltmamız söz konusu değil. 11 haftaya düşürülmesi, % 10 ‘luk indirimden söz ediyoruz.

Ara tatillerde öğretmenler, okullar kurumsal işleyişe yönelik bir takım öz değerlendirmeler yaparak çeşitli iyileştirmelere gidecekler. Yapılandırılmış ara tatillerde; çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Öğretmenlerimiz çok yoruluyorlar. Ara tatillerde yeni bir yapılanma söz konusu. Birer haftalık tatillerin, sadece tatil olarak değerlendirilmemesi, çocukların eğitimsel faaliyetlere katılması da hedefleniyor.

Her tatilin bir teması söz konusu olacak. Bilim, kültür, sanat, spor gibi… Bazı geziler, fuarlar da bu ara tatillerin konusu olabilecek. Huzurevleri ziyaret, yardımlaşma faaliyetleri, aile faaliyetlerine imkan sağlayacak. Ve sonuç olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Temel olarak şu söylenebilir. Son tahlilde, eğitim sisteminin daha verimli çalışabilmesi, çocuklarımızın bıkmadan eğitim-öğretim süreçlerini yaşayabilmeleri için bir fırsat sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sadece takvimin değişmesi gibi ele almamakta fayda var. Öğretmenlerimizin, velilerimizin eğitim-öğretimin içinde çok daha aktif biçimde bulunmakla ilgili, bu tatillerin daha etkili kullanılmasıyla ilgili…

Özet olarak şunu söyleyebiliriz. Bu çalışma takviminin detaylarını çeşitli yönetmelikler ve yönergelerle planlama imkanımız olacak.

2019 – 2020 Yılında Okullar Ne Zaman Açılacak?

Yeni eğitim modeline göre artık okullar bir hafta erken açılacak ve bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak. Çünkü ara dönemlerde 2 kez birer haftalık tatiller yapılacak.

  •  2019 – 2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak.
  • 18 Kasım – 22 Kasım 2019 tarihinde ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  • 25 Kasım 2019 tarihi ile 17 Ocak 2020 tarihleri arasında birinci dönem devam edecek.
  • Yarıyıl tatili 20 Ocak – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)
  • İkinci yarıyıl eğitim – öğretim dönemi 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak.
  • 06 Nisan – 10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)
  • 13 Nisan 2020 tarihinde başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran 2020 yılında tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir