Organize İşler Sazan Sarmalı’nı Netflix’te Ücretsiz İzleyin

Organize İşler Sazan Sarmalı’nı Netflix’te Ücretsiz İzleyin

Yılmaz Erdoğan ‘ın yönettiği Organize İşler Sazan Sarmalı filminin şu an vizyonda.. Ancak film Türk sineması için bir ilki gerçekleştirdi ve sinema gösterimi devam ederken televizyonlarda da Netflix üzerinden yayına girdi. Organize İşler Sazan Sarmalı’nı Netflix’te ücretsiz izleyin paylaşımları ile sosyal medyada şaşkınlık yaratan paylaşımların gerçek olduğu ortaya çıktı. Organize İşler Sazan Sarmalı halen vizyondaki ikinci haftasını tamamladı. Ancak filmin Netflix’te yayınlanmaya başlanması her kesimi büyük bir şaşkınlığa uğrattı.

Organize İşler Sazan Sarmalı’nı Netflix’te Ücretsiz İzleyin

Peki Yılmaz Erdoğan Organize İşler Sazan Sarmalı filminin yayın haklarını Netflix’e neden sattı? İşte tüm merak edilenler..

2 haftalık bir gösterim süresinde 2,5 milyon seyircinin izlediği Organize İşler Sazan Sarmalı filmine sinemada seyirci de önemli oranda ilgi gösteriyordu.  Filme daha talep varken ve belki filmin bir o kadar seyirci tarafından daha izlenme olasılığı yüksekken filmin yapımcıları tarafından filmin haklarının neden Netflix’e satıldığı anlaşılamadı. BKM ‘nin de üyesi olduğu Televizyon ve Sinema Film Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) da bir açıklama yaparak  bu karara bir anlam veremediklerini duyudu.

Türk Sineması İçin Doğru Bir Karar mı ?

Bu hamle neden yapıldı şimdilik bilemiyoruz ama sonuçlarının Türk sineması için pek de iyi olmayacağını kestirmek için de müneccim olmaya gerek yok. İlk elden film yapanların ısrarla “Film sinemada izlenir” tavrının açıktan yara aldığı söylenebilir. Ayrıca malum böylesi anaakım filmler son yıllarda Türk sinemasının motoru durumuna geldi. İşte bu hamle ile motorun su kaynatmasının da yolu açıldı. Ki böylesi bir durum, özellikle anaakım Türk filmlerine gitmeyi seven seyircinin sinemaya gitme alışkanlığını da derinden etkileyecektir.

Netflix Türk Sinemasını Tehdit Eder mi ?

Yapımcılar tarafından yüksek seyirci potansiyeli olan Türk filmlerinin vizyonla eş zamanlı Netflix’te gösterilmesinin önü açılırsa bu durum Türk sinemasını önemli oranda etkileyecektir. Çünkü böyle bir durumda Türk filmleri için sinemaya giden seyircinin dijital platformlara yönelmesi hızlandıracaktır. Açıkçası yasaya rağmen reklam sürelerinin kısalmaması, dijital ortamda film izlemenin daha ucuz olması gibi nedenlerden dolayı seyircinin tercihinin ne olacağı ortada..

Filmler Netflix’te Yayınlanırsa Kimse Sinemaya Gitmez

Film daha vizyondayken bir dijital platformda filmi izleme olanağı ortaya çıkınca seyirci sinemaya gitmeyecektir. Daha önce 10 dalda Oscar ‘a aday olan Roma filmi de hem sinemalarda hem de Netflix ‘te gösterilmişti. Ancak Roma ile Organize İşler: Sazan Sarmalı filmlerinin durumu epey farklı. Roma filminin hem sinemalarda hem de Netflix ‘te vizyona gireceği en baştan biliniyordu.

Sinema Sektörü Bu Kararı Tartışıyor

Türk sinemasının durumu, sinema salonlarında satılan mısır tartışmaları sırasında herkes sinemacıları haklı bulmuş ve kriz bir yasa ile çözülmüştü. Organize İşler Sazan Sarmanlı filmi yapımcılarının bu hamlesi yasanın çıkış zeminini de yaralamış gibi görünüyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir