Polis Özel Harekât 2018 Alımları Ne Zaman?

Polis Özel Harekât 2018 Alımları Ne Zaman?

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 10 bin özel harekat polisi alımı için EGM’ye kadro ihdas edilmişti. Kadro ihdasını yanı sıra PÖH alımındaki bazı şartlar da KHK ile esnetilmişti. KHK’da yapılan değişikliklere göre polis özel harekat alımında eğitim seviyesi lise düzeyine çekilirken başvuru aşamasında istenen sınav şartı da kaldırılmıştı. Bu KHK’nın ardından yayımlanan yeni kararnamede ise askerlik şartı da kaldırılmıştı. bu düzenlemelerin ardından geçtiğimiz yıl açılan 10 bin PÖH kadrosuna 280 binden fazla rekor sayıda aday başvuruda bulunmuştu.
2018 PÖH Alımı Ne Zaman?
2018’in ilk aylarında alım yapılması beklenen polis özel harekât için yeni KHK da Emniyet Genel Müdürlüğüne kadro ihdas edileceği söylentileri dolaşıyor. Eğer yeni KHK ile EGM’ye özel harekât polisi kadro ihdası verilirse 2018 Nisan veya Mayıs aylarında yüksek ihtimalle alım yapılması tahmin ediliyor.
201 Polis Özel Harekât Kontenjanı Kaç Kişi Olacak?
Henüz ortada somut bir ifade olmadığı için kontenjanların ne kadar olduğu şu aşamada belirsiz. Ancak kulislerden gelen haberlere göre geçtiğimiz seneki gibi 10 bin veya 12 bin (2 bin bayan) özel harekât polisi alımının olacağı yönde beklenti var.
2018 PÖH Alımları Nasıl Yapılacak?
KHK ile kadro ihdas edilmesinden hemen sonra yapılacak alımların tıpkı en son PÖH alımlarındaki gibi yine en az lise mezunu, KPSS şartsız ve askerlik şartsız yapılması bekleniyor.
2018 PÖH Yaş Şartı Sınırı Kaç?
18 yaşını tamamlamanın ardından yapılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı senenin 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusu yapabilirler.
2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğan kişiler 18 yaşını tamamlamış olmak kaydıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvuru yapabilecekler.

PÖH Alımında Bayan Kontenjanı da Olacak
Geçtiğimiz gün TBMM’de MHP’li Arzu Erdem, geçtiğimiz yıl yapılan PÖH alımında bayan adaylara hiç kadro ayrılmadığını gündeme getirmiş ve İçişleri Bakanlığına yeni dönem alımında bayan PÖH alımı olacak mı sorusunu yöneltmişti. Bakan Soylu ise yeni dönemde bayan adaylara içinde kadro ayrılacağını ve onların mağdur edilmeyeceğini açıklamasında bulundu.
Bakan Soylu’nun bu açıklaması KHK’dan aylar sonra gelmişti. Bu nedenle yapılacak PÖH alımında bayan alımı arttırılması beklenmektedir. Bu da genel alım sayısının artması anlamına gelebilir. Yani geçtiğimiz sene 10 bin olan PÖH kontenjanı 2018’de 12 bin olabilir.
Polis Özel Harekat Maaşları Ne Kadar?
Polis Özel Harekat; terör, uyuşturucu, kaçakçılık, özel hareket vb. gibi durumlar için eğitim almış kişilere denilmektedir. Polis Özel Harekat, Polis Memuruna göre saha da daha aktif olarak bulunduğu için maaş tutarı polise göre daha yüksektir. Ortalama Polis Özel Harekat maaşlarına bakıldığında 4 bin 500 lira ile 6 bin liraya kadar maaş aldıkları görülmektedir. Bu tutar hizmet süresi ve görev yerine göre değişmektedir.
Polis Özel Harekat Görevleri Nelerdir?
Polis Özel Harekat, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmakta ve genel olarak büyük şehir ya da terör olaylarının olduğu şehirlerde konuşlanmaktadır. Terör, uyuşturucu, bomba, kaçakçılık vb. gibi olaylar da Polis Özel Harekat sahaya yönlendirerek operasyonu yönlendirmesi sağlanmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Serkan Demir

Serkan Demir 4 yıllık Ekonometri bölümü mezunudur. Mezuniyetinden sonra özel bir bankada çalışmaya başlayan yazarımız sonrasında buradan ayrılarak kendi iş yerini kurmuş ve aynı zamanda da çok sevdiği yazarlığı aktif olarak sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir