Projesi Olan Gençlere 1 Milyar Dolar

Projesi Olan Gençlere 1 Milyar Dolar

Projesi olan gençlere 1 milyar dolar gibi önemli bir bütçe müjdesi MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) ‘ndan geldi. Yatırım, icat, geliştirme gibi her alanda projesi olup, hayallerini hayata geçirebilmek için bütçeye ihtiyaç duyanlar için Melek Yatırımcılar Türkiye’ye geliyor.. Bu önemli girişime ön ayak olan isim ise girişimci doktor Yavuz Selim Sılay..

Projesi Olan Gençlere 1 Milyar Dolar

Bundan 3 yıl önce ülkemizin kalkınması için yola çıkan doktor Yavuz Selim Sılay, MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) ‘nı kurarak hayali olan gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeye başladı. Kısa sürede 2 iş fikrini 5 milyon 500 bin TL ‘lik yatırıma dönüştürdüklerini belirten MaQasid Melek Yatırımcı Ağı (MAIN) Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Yavuz Selim Sılay, “Türkiye ‘ye inanan ve ülkemizde yatırım fırsatı kollayan çok sayıda uluslararası yatırımcı var. Hepsi de Türkiye’nin yükselen bir yıldız olduğunun farkında” ifadelerini kullandı.

10 Ülkeden 80 Yatırımcı Yatırım İçin Geliyor

Uluslararası yatırımcılarla ülkemizde fikri olan, projesi olan gençleri bir araya getirdiklerini belirten Sılay, ” Ülkemizin kalkınmasına destek olmaya çalışıyoruz. Bu konuda devletimizin de desteği tam. Sermaye gücü toplamda 1 milyar doları aşan aralarında Dubai, Katar, Kuveyt, Mısır, Suudi Arabistan ve İngiltere ‘nin olduğu 10 ülkeden 80 yatırımcıyı bu hafta 6 gencimizle bir araya getirdik. Enerji ve tarım alanında projesi olan bu gençlerimiz uluslararası yatırımcılarla görüşecek. Projeler her yönüyle ele alınacak. ” bilgisini verdi.

Projeler Daha Şimdiden Yatırıma Dönüşüyor

Projelerin ülke ekonomisine de katkısının yüksek olması dikkat çekti. Daha önce yerli melek yatırımcılar tarafından desteklenen 2 proje ise yatırıma dönüştü. Tarım teknolojisinden Promoseed RG firmasına 2 milyon 500 bin TL ‘lik yatırım yapıldı. Bu firma salatalık, mısır gibi ürünlerin verimini yüzde 50’den fazla artırmayı başaran bir firma. Bir diğer yatırım da 3.000.000 TL ile Klon Biotek firmasına yapıldı. Bunlar da özellikle hızlı tanı kitlesi dediğimiz hayvanlara yönelik bir biyoteknolojik ürün. Hayvanlarda isalden dolayı çok hızlı düşük olduğuna ve çoğu hayvanın doğmadan öldüğüne dikkat çeken Sılay, “Bu teknoloji ile % 30 oranında düşük daha önceden tespit ediliyor ve erken doğumlar, buna bağlı ölümler engelleniyor. Dolayısıyla daha düzenli hayvan ekosistemi oluşturuluyor” ifadelerini kullandı. Sılay, bu teknolojinin ileride insana da uygulanabileceğini de dile getirdi.

Yatırımcılar İçin 3 Ayrı Fon Oluşturulacak

Yatırımda öncelikli alanlar belirlediklerini dile getiren Sılay, bunları sağlık, enerji,  tarım teknolojileri, bio teknoloji ve diğer ihtiyaç olan teknolojiler olarak sıraladı. Şu an enerji teknolojisi ile ilgili bir fon çalışması içinde olduklarını da belirten Sılay açıklamalarını şöyle sürdürdü: ” Hedefimiz 3 ülkede 3 farklı şube açarak hızlı bir biçimde Türkiye ’yi işin merkezine koyarak Türkiye’ye finans çekmek ve Türkiye’den çıkan teknolojilere yatırım toplamak. Bu fonların her biri 10 ’ar milyon dolarlık olacak. Önce enerji, sonra sağlık sonra da diğer teknolojilere yönelik 3 ayrı fonu 3 sene içerisinde kurma hedefimiz var. Bu fonlarla da iyi projelere yatırım yapılacak. ”

Hayali Olan Gençlere Yatırım Çağrısı

Şu an Türkiye ‘nin finansal olarak da tam bir yatırım cenneti olduğunun altını çizen Yavuz Selim Sılay, “Yabancı yatırımcılar bunu görüyor ve biliyor. Ama bizim de artık bu fırsatı görüp Türkiye olarak silkinmeniz ve teknoloji tabanlı fırsatlara hazırlıklı olmamız lazım. Buradan gençliğe çağrıda bulunuyorum. Özellikle genç girişimci arkadaşlarımızı ben her salı günü İstanbul Aydın Üniversitesi ‘ne davet ediyorum. Benimle baş başa tüm gün boyunca görüşebilirler. Biz onları hazırlayıp aralarından 6 tanesini 3’er ayda bir uluslararası yatırımcılarla bir araya getireceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir