Rusya, Güvenlik Konseyi'nde Ateş Püskürdü: 'Ateşle Oynuyorsunuz'

Rusya, Güvenlik Konseyi'nde Ateş Püskürdü: 'Ateşle Oynuyorsunuz'
4 Mart 2018 tarihinde İngiltere’nin Salisbury kentinde Rusya tarafından gerçekleştirildiği iddia edelin kimyasal silah saldırısını tartışmak üzere Güvenlik Konseyi toplanmıştı. Birleşmiş Milletler Rusya Federasyonu daimi Temsilcisi Vassily Nebeniza, “Yapılan iddialar, Brexit sonrasında gündemi dağıtmak içindir.” dedi ve İngiltere’yi sert bir dil ile uyardı: “Ateşle oynuyorsunuz, üzüleceksiniz.” dedi.

1. Soğuk Savaş’ın kalıntıları Rusya’ya karşı “Propaganda Savaşı”

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve NATO ittifakının çoğu üyesinin 150’den fazla Rus diplomatı sınır dışı etmesinden sonra, Büyükelçi Nebeniza, yapılan suçlamaların tamamiyle Rusya’nın diğer devletler ile olan ilişkilerini bozmak için yapıldığını öne sürerken “Daha iyi sahte bir hikaye ortaya atamadınız mı?” diyerek sordu. Bu sorunun ardından Rus diplomat Nebeniza “Neden Rusya bu kadar tehlikeli ve halka açık bir yöntemle bu suikasti yapmak istesin ki?” ve ” Bu saldırıyı, yüksek ihtimalle, diğer ülkelerin istihbarat servisleri çok iyi planlayarak, özellikle Rusya’yı kötülemek ve meşruiyetini karalamak için yapılmıştır.” açıklamalarında bulundu. Fakat, Büyükelçi Nebeniza, şüphelendiği istihbarat organizasyonlarını açıklamaktan kaçındı.

2. İngiliz delegasyonundan sert cevap: “Rusya’dan ders alacak değilim.”

Rusya delegasyonundan gelen tepkilere ve sert sözlere karşılık olarak BM İngiliz daimi temsilcisi Karen Pierce, Rusya’nın devlet destekli süikast hadiselerinin arttığını belirterek “İngiltere’nin gizleyecek hiçbir şeyi yok; Kimyasal silah soruşturmalarını engelleyen bir devletten ders alacak değilim.” dedi. Birleşik Krallık, özellikle kimyasal silahlar üzerinde katıldığı uluslararası anlaşmalarla öne çıkıyor. Bu anlaşmalar arasında kimyasal silahların yaygınlaşmasını azaltmak için kimyasal silah yapımında kullanılan hammaddelerin ticaretini denetim altına almak için katıldığı ‘Australian Group’ sayılabilir. İngilere ve Rusya, en son Doğu Ghouta olayından sonra bu konuda karşı karşıya gelmişlerdir.

3. Skripal’ın kızının durumu iyiye gidiyor

4 Mart günü kızıyla birlikte saldırıya uğrayan Skripal‘ın 33 yaşındaki kızı, geçtiğimiz perşembe yaptığı açıklamada durumunun iyiye gittiğini fakat babasının durumunun ehemniyetini koruduğunu belirtti. Bu konu hakkında Nebeniza “Skripal ve kızını 4 saat sonra etklieyen zehir, neden polisleri olay yerinde etkilemiştir?” sorusunu sordu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Deha Nakliyat