Rusya Vostok-2018 Tatbikatı ile Dünyaya Meydan Okuyor

Rusya Vostok-2018 Tatbikatı ile Dünyaya Meydan Okuyor

Rusya 1981 yılından bu yana gerçekleştirdiği en büyük tatbikat olan Vostok-2018 ile dünyaya meydan okuyor. Uzakdoğu Bölgesi’deki Doğu Sibirya’da gerçekleştirilen son yılların en büyük tatbikatlarından biri olan Vostok-2018 ‘e 300 bin asker, 36 bin tank, 1000 hava aracı ile 80 gemi ve deniz aracı katılıyor. Rusya Vostok-2018 tatbikatı ile dünyaya meydan okuyor.

Rusya Vostok-2018 Tatbikatı ile Dünyaya Meydan Okuyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tatbikatın yapıldığı bölgeye giderek Rus ordusunun manevralarını yerinde takip etti. Burada yaptığı açıklamada, tatbikattaki görevlerin başarıyla yerine getirildiğini söyleyen Putin, askerlere hitaben “Askeri ustalığınızı sergilediniz, potansiyel askeri tehditlere başarıyla karşı koyma kabiliyetinizi ortaya koydunuz” dedi.
Tatbikat 17 Eylül’e kadar Rusya’nın Uzakdoğu Bölgesi’ndeki topraklarında bulunan 5 askeri alan ve karasularında (Japon Denizi, Bering Denizi ve Ohotsk Denizi) gerçekleştirilecek. Tatbikatta 300 bin asker, bin hava aracı, 36 bin tank ve askeri araç, 80 gemi ve deniz aracı yer alıyor. Tatbikatta Çin ve Moğolistan orduları da yer alıyor. Tatbikat için Çin’den 26 helikopter ve 6 uçak Rusya’ya gönderildi. Rusya ordusu, Çin’in gönderdiği uçaklar arasında Rusya’dan satın alınan 6 adet Mi-171 helikopteri ve 9’ar adet Z-9 ve Z-19 helikopteri olduğunu bildirdi.

Rusya’nın Tatbikatından Kareler

Rusya’nın Uzakdoğu Bölgesi’nde devam eden dev tatbikatından bazı görüntüler;

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir