Sahibinden Satılık Antik Kent

Sahibinden Satılık Antik Kent

Akıl Almaz Kültür Yıkımı

Bodrum sınırına 30 km uzaklıkta bulunan 2,500 yıllık Bargylia antik kentinin 35 milyon lira karşılığında satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Özel mülk statüsünde bulunan ve defineciler tarafından da pek çok kez talan edilmiş olan bölgenin arsa sahiplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın duruma müdahale etmesini istediği kaydedildi. Bargylia bölgesinde günümüze kadar hiçbir bilimsel çalışmanın yapılmamış olduğunun altı çizilirken, pek çok eski kaynakta ismi geçtiği; Strabon gibi antik tarihçilerin bölgeden bahsettiği ve Artemis tapınağından söz ettiği ifade ediliyor.

Özel Mülk Satışa Çıkıyor

330 dönümlük, birinci derece sit alanı olan arsanın, 35 milyon liraya satışa çıkarıldığı edinilen bilgiler arasındaydı. Odeon, kilise, akropol, tiyatro, şehir surları, nekropol gibi birçok yapının harabe halinde toprak altın bulunduğu; bazı yapıların ise hayvan barınağı olarak kullanıldığı belirtildi. Mozaikler dahil kente ait pek çok parçanın tarihi eser kaçakçıları tarafından çalındığı söylenirken, bölgede arkeolojik çalışma yapılmamasının sebebinin arsanın 1927 senesinden beri özel mülk olması olduğu kaydedildi. Devletin bu duruma el atması; kamulaştırma yoluna gitmesi veya takas yöntemiyle arsayı sahiplenmesinin beklendiğinin altı çizildi.

Bargylia Nerede?

Bodrum Yarımadası’nın kuzey bölgesinde ve  Güllük Körfezi’nin güneyinde yer alan, eskiden Iasos Körfezi’ne dökülen lakin günümüzde dolmuş dar bir koyun meydana geetirdiği bir yarımadada Bargylia antik kenti bulunmaktaydı. Şimdiye kadar hiçbir bilimsel kazı çalışmasının yapılmadığı kent, Bodrum’a 30 km, Milas’a 20 km mesafede bulunuyor. İsmine milattan önce beşinci yüzyıla kadar rastlaabildiği ifade ediliyor ve bazı belgelere bakılarak şehrin 2,500 yıldır varolduğu tahmin ediliyor. Hristiyanlığın yayılmasının ardından papazlık merkezi olarak kullanılan kentin bir süre sonra terk edildiği dile getiriliyor.

Pegasus Efsanesi

Prof. Bilge Umar’’ın aktardığına göre, Bargylia “yüksekteki yer” manasına gelmektedir ve MÖ 2,000 Luwi veya MÖ 1,000 zamanından kalma Karia dilinden kalmıştır. Efsaneye göre; Bellarophon’un uçan atı Pegasus, bir çifteyle ile arkadaşı Barglos’un canını almış ve o da arkadaşının hatırası için bu kenti kurmuştur. Bu efsaneye ithafen Bargylia altınlarının üzerinde Pegasus tasvirleri bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir