Sigaraya Zam Geldi ! İşte Yeni Sigara Fiyatları..

Sigaraya Zam Geldi ! İşte Yeni Sigara Fiyatları..

Sigara kullananlara kötü haber bu sabah geldi. Sigaraya zam geldi. Philip Morris grubu tarafından yapılan açıklamaya göre sigaraya zam geldi. Son yapılan zam ile sigaraya paket başına 2 TL zam geldi. Gelen yeni zam ile en pahalı sigara markası 15,50 TL olurken en ucuz sigara ise 11 TL oldu. İşte yeni sigara fiyatları..

Sigaraya Zam Geldi ! İşte Yeni Sigara Fiyatları..

Bugünden itibaren Philip Morris grubu sigara markalarına zam geldi. Yeni zamlı fiyatlara göre en yüksek sigara fiyatı 15,50 Lira oldu. Zamdan önce 13,50 Lira olan en pahalı marka sigara 2 TL zamla birlikte 15,50 Lira ‘dan satışa sunulacak. Yapılan zamdan sonra sigaralarda paket başına 2 liralık zam uygulandı. Bugünden itibaren sigaralara yapılan zamlar uygulanacak.

6 Nisan tarihi itibarıyla uluslararası tütün şirketi Philip Morris SA tarafından güncellenen fiyat listesine göre en düşük bandrollü sigara fiyatı 11 TL ‘ye  çıkarken, daha önce 13 TL ‘den satılan en yüksek fiyatlı sigaralar ise 15,5 TL ‘ye satılacak.

5 Ocak tarihinde alınan kararla sigara vergilerinde % 63 olan nispi ÖTV oranı % 67 ’ye çıkarılmıştı. Böylelikle, toplam vergi yükü artarak, bir paket sigara fiyatının yüzde 86’sına yükselmişti. Yeni vergi oranlarıyla; 11 TL ‘lik bir paket sigaranın 9,50 TL ‘si vergi oldu. Bu da 20 adetlik bir paket sigaranın 17 tanesinin vergiye gitmesi anlamına geliyor. Diğer tütün şirketlerinin de aynı artışı yapması halinde devletin sigaradaki fiyat artışından kaynaklı 8 milyar TL ‘lik ilave vergi geliri elde etmesi bekleniyor.

Kaçak Sigara Satışlarında Önemli Düşüş

Ocak ayının başında yapılan vergi artışlarının sigara fiyatlarına tümüyle yansıtılması halinde paket başına ortalama 4 TL zam yapılması hesaplanıyordu. Ancak sektörde bugüne kadar hiç fiyat artışı yapılmamıştı. Bugün itibarıyla, bir firmanın sigarada fiyatını vergi artışının gerektirdiği tutarın yarısı kadar artırdığı ve bu artışla vergi artışının tamamını fiyatlarına yansıtmadığı göründü.

Sektörün tamamının bu tutarlarda bir artış yapması halinde ise toplamda yılın geri kalanı için 8 milyarlık bir ek vergi geliri yaratılacağı hesaplanıyor. Ancak 2 TL gibi önemli ölçüde bir fiyat artışının önümüzdeki dönemde sektörde kaçak sigara satışını arttırıp artırmayacağı ise bilinmiyor. Zira son yıllarda piyasadaki kaçak sigara satışı oranı % 20 ’lerde % 5 ’lere kadar gerilemişti.

Yeni Sigara Fiyatları

Sigaraya gelen yeni zamların ardından sigaraların yeni fiyatları şu şekilde oldu. Sigara markalarının isimlerinin belirtilmesi kanunen yasak olduğu için kısaltma olarak yazıyoruz. Zaten tüm sigara kullananlar bu markaları tahmin edecektir.

Parl 13.50 Lira’dan 15.50 TL’ye yükseldi
Marl 13.00 Lira’dan 15.00 TL’ye yükseldi
Marl T. 12.00 Lira’dan 14.00 TL’ye yükseldi
Murt. 11.00 Lira’dan 13.00 TL’ye yükseldi
Murt B. 10.00 Lira’dan 12.00 TL’ye yükseldi
Lrk 10.00 Lira’dan 12.00 TL’ye yükseldi
Lrk R. 9.50 Lira’dan 11.50 TL’ye yükseldi
Chst 9.50 Lira’dan 11.50 TL’ye yükseldi
L 9.50 Lira’dan 11.50 TL’ye yükseldi
L Red 9.50 Lira’dan 11.00 TL’ye yükseldi

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir