Son Seçim Anketi Açıklandı

Son Seçim Anketi Açıklandı

Yerel seçimlere sayılı günler kala partilerin oy dağılımlarını gösteren anketler de merakla takip edilmeye başlandı. Özellikle hangi illerde hangi partilerin adaylarının seçimi kazanacağına ilişkin veriler her kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Anket şirketleri de son günlerde anket çalışmalarına hız verdi. ORC Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen son seçim anketi açıklandı.

Son Seçim Anketi Açıklandı

ORC Araştırma Genel Koordinatörü Mehmet Pösteki, anketle ilgili AK Parti bir ilki yaşıyor açıklamasını yaptı. Konuk olduğu bir radyo programında yaptıkları anketin sonuçlarını paylaşan Pösteki, “AK Parti kurulduğu günden beri ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi ‘nin İstanbul Adayı olan Ekrem İmamoğlu ‘nun tanınırlık sorununun ortadan kalktığını belirten Pösteki, “AK Parti kurulduğu günden beri ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor, işi çok zor” şeklinde konuştu.

Yerel seçimlere artık 63 gün kaldı ve neredeyse tüm siyasi partiler adaylarının büyük çoğunluğunu açıkladılar. Anket ve araştırma şirketleri de seçimler yaklaşırken yarışa katılacak partilerin oy oranlarına ilişkin tahminlerini duyurmaya başladı. Bir radyo programına konuk olan ORC Araştırma Şirketi Genel Koordinatörü Mehmet Pösteki, hem geçen hafta sonuçlarını duyurdukları anketin detayları hakkında bilgiler verdi hem de seçime ilişkin öngörülerini açıkladı.

Bursa ve Eskişehir El Değiştirebilir

Hafta içinde açıkladıkları ankete göre, Balıkesir ve Denizli ‘de Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ‘nın adaylarının başabaş bir yarış içinde olduğunu belirtti. Ayrıca anket sonuçlarına göre Bursa ve Eskişehir ‘in de el değiştireceğini tahmin ettiklerini duyurdu.

İstanbul’da Oylar Neredeyse Eşit

İstanbul ‘daki seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerini de bildiren Pösteki, “İstanbul ‘da Ekrem İmamoğlu ‘nun tanılılırlık problemi her geçen gün azalıyor. Artık tüm İstanbullular onu tanıyorlar. Binali Yıldırım ‘ın meclis başkanlığı süreci sıkıntı yaratmaya başladı. İstanbul’da durum kafa kafaya” dedi.

Ak Parti Seçime Geriden Başlıyor

Ekonomideki dalgalı seyrin seçim sonucuna da etki edebileceğini ve beklenmedik sürprizlerle karşılaşabileceğine de değinen Pösteki, “AK Parti kurulduğu günden beri ilk kez bir seçime bir çok yerde geriden başlıyor, işi çok zor” ifadelerini kullandı.

NOT: ORC Araştırma Şirketi daha önceki araştırma sonuçları ve ifadeleri dikkate alındığında CHP ‘ye yakınlığı ile bilinen araştırma şirketlerinden sayılıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir