Sözleşmeli Öğretmen Başvurularının Tüm Detayları

Sözleşmeli Öğretmen Başvurularının Tüm Detayları

Öğretmen adaylarının büyük bir merakla bekledikleri haber nihayet geldi. Milli Eğitim Bakanlığı 20.000 sözleşmeli öğretmen ataması yapacağını duyurdu. Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmak isteyen on binlerce genç şimdi başvuru detaylarını merak ediyor. İşte sözleşmeli öğretmen başvurularının tüm detayları..

Sözleşmeli Öğretmen Başvurularının Tüm Detayları

Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın atamasını yapacağı 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için başvurular başladı. Başvurular, 1 Nisan tarihinde sona erecek. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınav başvuruları elektronik ortamda https://ilkatama.meb.gov.tr adresinden yapılabilecek. Başvuru onayları ise il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılacak. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuru yapabilecekler.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Yapılacak Branşlar

Sözleşmeli öğretmenlik için adaylar, ilköğretim matematik, rehberlik, sosyal bilgiler, kimya, İngilizce, Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, fizik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, biyoloji, Türkçe, matematik (Lise), tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Fransızca, Çince, Almanca, Rusça ve Arapça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları kaydıyla başvuru yapabilecekler.

Sözleşmeli öğretmen adaylarının, internet üzerinden yaptıkları başvuruları ve buna ilişkin elektronik müracaat formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler aracılığı ile il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekiyor.

Sözleşmeli Öğretmen Adaylarının Askerlik Durumu

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile halen askerlik hizmetini yapan sözleşmeli öğretmen adayları da, sözleşmeli öğretmenlik başvurusunda bulunabilecekler. Bu adaylardan askerlik hizmetini yapmakta iken öğretmenliğe atananlar, halen askerde olduklarını ve muhtemel terhis tarihlerini gösterir bir belgeyi en kısa süre içinde dilekçe ekinde atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine gönderecek ve terhis tarihini takip eden 1 ay içinde göreve başlatılacaklar.

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10 – KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en fazla puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaklar. Sözlü sınava alınacak adaylar Bakanlığın internet sitesi üzeriden ilan edilecek.

Yapılacak Sözlü Sınavda En Az 60 Puan Almak Gerekiyor

Sözleşmeli öğretmen başvurularının tüm detayları açıklamaya devam ediyoruz. Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı elde edecekler. Bu adaylar elektronik ortamda en fazla 20 tercihte bulunabilecekler.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak tercihler, aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek. Tercihlerin herhangi bir il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılması gerekiyor.

Sınav Merkezleri 5 Nisan ‘da Yayınlanacak

Bakanlık tarafından açıklanan başvuru takvimine göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin ön başvuruların alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınması bugünden itibaren 1 Nisan tarihine kadar yapılacak. Adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin listesi ise 5 Nisan 2019 tarihinde yayımlanacak.

Sözlü sınavlar, 12 Haziran ve 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz tarihinde ilan edilecek. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 8 Temmuz ile 10 Temmuz tarihleri arasında alınacak, 16 Temmuz 2019 tarihinde de sonuçlandırılacak. Tercihlerin alınması ve atama işlemi ile ilgili tarihler, Bakanlıkça internet sitesi üzerinden duyurulacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir