Taşıt Kredisi için Kasko Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Taşıt Kredisi için Kasko Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Taşıt kredisi alırken aracınıza kasko sigortası yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Birçok banka zorunlu bir işlemmiş gibi kendi sigorta şirketlerinden kaskonuzu yaptırarak kredi ödemenizle birlikte ödemenizin zorunlu olduğu hissini uyandırır.

Risk taşıyan bir şehirde yaşıyorsanız; Kasko sigortası yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır fakat zorunlu değildir .Bankaların buradaki düşüncesi eğer sıfır bir araç aldıysanız ve ipotekli kredi kullanmanızdan ötürü riski bölüşmek anlamına gelebilir .

tasit-kredisi.jpg

Kredili araç alımında kasko zorunlu mu? hayır değil ; eğer çalıştığınız banka şubesi ve müşteri temsilciniz bu yasal zorunluluk diyorsa inanmayın ve hakkınız arayın hatta kredi sürecinde aracınıza kasko yaptırmak istiyorsanız başka  bir kasko firması araştırın ve kendi istediğiniz firmadan yaptırma talebinde bulunun . Kasko olmadan krediyi kullandırmıyoruz diyen bir banka ile de çalışmanız çok doğru bir karar değil zorlama hakları yoktur.

Banka kredisi ile alınan aracın kaskosu eğer ikinci el araç alıyorsanız ve hali hazırda kaskosu olan aracınızı sattıysanız eski aracınızın kaskosunu yeni aldığınız araca devir yaptırabiliyorsunuz. Bu bilgiyi bankanızla konuşup kasko sigortasını yapan şrkete bildirmeniz yeterli olacaktır. Aracınızı sıfır alıyorsanız bankanın kredi tahsis ederken sigorta yapma zorunluluğu yoktur müşteri temsilciniz bunu zorunlu kıldığı takdirde istemediğinizi beyan etmeniz yeterli olacaktır; fakat bazı bankalar araç kredi tahsisini yaparken sigorta yapılmadığın da faiz oranlarını yükseltebiliyorlar bu da kasko sigortası yıllık ücreti ile hemen hemen aynı değere tekamül ediyor. .En doğrusu kredi araştırması yaparken bu detayları sormanız ve ona göre hareket etmeniz olacaktır.

tasit-kredisi-icin-kasko-gerekli-mi.jpg

Kredili araca kasko şart mı? diye sorulduğunda; hayır şart değil cevabını gönül rahatlığı ile verebiliyoruz. Yeni düzenlemelerle trafik sigortası da bir araç için yeterli düzeye gelmiş bulunuyor kapsamlı kasko sigortaları kadar detaylı olmasa da herhangi bir kaza anında ya da aracınız park halindeyken başına gelebilecek olumsuz herhangi bir olayda kasko sigortası gerekliliği önem kazanıyor;  yazımızın başında da belirttiğimiz gibi risk taşıyan bir şehirde yaşıyor ve daha yeni trafiğe çıkıyorsanız bankaların kampanyalı olan kasko sigortasından  kredi tahsisi sırasında yararlanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir