TEB Enflasyona Endeksli TL Bazlı Vadeli Mevduat

TEB Enflasyona Endeksli TL Bazlı Vadeli Mevduat

Türk Ekonomi Bankası (TEB), TL birikimi yapan müşterilerine, enflasyona endeksli Türk Lira ‘sı bazlı vadeli mevduat sunacağını duyurdu. Bu ürünün yanı sıra enflasyona karşı korumalı TL bazlı vadeli mevduat ürününü de kullanıma sunan Türk Ekonomi Bankası, müşterilerine farklı yatırım alternatifleri sunuyor. TEB Enflasyona Endeksli TL Bazlı Vadeli Mevduat ile artık müşterilen yükselen enflasyon nedeni ile kazançlarından kaybetmeyecekler.

TEB Enflasyona Endeksli TL Bazlı Vadeli Mevduat

Konuya ilişkin bir açıklama yapan TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, ” Ürünlerimiz yabancı para mevduatı olan müşterilerimizi liraya geçişe de teşvik ediyor. ” ifadelerini kullandı. Mendi, ” Müşterilerimiz tarafından ürünlere yoğun ilgi ve talep oldu. Uygulamaya aldığımız mevduat ürünlerimiz ile tasarrufu ön plana çıkartırken; birikimi olan müşterilerimizi de enflasyona karşı daha korumalı hale getiriyoruz ” şeklinde konuşurken Enflasyona Endeksli Lira Bazlı Vadeli Mevduat ve Enflasyona Karşı Korumalı Lira Bazlı Vadeli Mevduat ürünlerinin, 1 yıldan uzun vadeli üründe, stopaj oranı uygulanmadığı için enflasyonun üzerinde verilen mevduat pirimi ile doğrudan reel getiri anlamına geldiğinin de altını çizdi.

TEB tarafından kullanıma sunulan, ” Enflasyona Endeksli Lira Vadeli Mevduat ” ürünü, müşterilere, hesap açılış tarihinde piyasa koşullarına uyumlu seviyelerde sabit bir vadeli mevduat faiz oranı taahhüt ediyor. 3 aydan uzun vadeli olarak açılabilecek bu üründe, vade sonunda ilan edilmiş güncel yıllık TÜFE oranı + ilave oran ile sabit vadeli mevduat faiz oranını karşılaştırıp bu oranlardan yüksek olanı da doğrudan müşterinin hesabına yatırılıyor.

TEB Enflasyon Endeksli Mevduat Korumalı

TEB Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat

TEB tarafından hayata geçirilen bir diğer yatırım seçeneği olan ” Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat ” ürününde ise müşterilere başlangıçta belli bir faiz oranı taahhüdü yapılmıyor. Ancak, 1 yıl üzeri vadede stopaj kesintisi olmaksızın birikimlerini Türk Lirası mevduatta değerlendirmek isteyen tasarruf sahiplerine, vade sonunda oluşacak enflasyon oranına göre TÜFE + enflasyon marjı veriliyor. 1 yıldan uzun vadeli olarak da açılabilecek TEB Enflasyona Karşı Korumalı Mevduat hesabında; 3 ayda 1 kez faiz ödemesi ya da yıllık faiz ödemesi seçenekleri de bulunuyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir