TEB Sözleşmeli Üretim Kredisi

TEB Sözleşmeli Üretim Kredisi

Sözleşmeli üretim bir anlaşma türüdür. Sözleşmeli üretim bir firmaca üretilen ürünlerin başka bir kişiye veya başka bir firmaya yaptırılması olayıdır. Sözleşmeli Üretim İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında gerçekleştirilmektedir. Bu yönetmeliğe uyan kişi veya işletmeler Sözleşmeli Üretim Kredisinden faydalanabilirler. Günümüzde tarım ile ilgili bankalar bir çok değişik türde krediler dizayn etmektedir. Bu kredilerin bazıları sadece üreticileri kapsarken bazıları ise üreticilerin çalıştığı şirketleri de kapsamaktadır. Tarımı desteklemek , güçlendirmek, ihracattaki payını arttırmak, tarım üreticisine kazandırmak için bu tür kapsamlı kredilerin çoğaltılması gerekir.

uretim-kredisi-nasil-alinir

Zira tarımda dışa bağımlı hale gelmek ülkenin gelişimi engeller. Bu açıdan bakıldığında tarım her zaman hem devletin hem de özel kuruluşların çözüm üretmesi gerektiği en önemli konular arasında olmalıdır. Bu bakış açısıyla ülkemizdeki bankalar tarımı desteklemek adına birçok farklı kredi türleriyle çiftçilere yardımcı oluyor. Bu kredi türüne destek veren bankalardan biride Türkiye Ekonomi Bankası’dır. Türkiye Ekonomi Bankası Tarım Kredileri adı altında farklı koşullarla farklı ödeme planlarıyla çeşitli Tarım Kredisi veriyor. Bunlardan biride Sözleşmeli Üretim Kredisi’dir. Peki Sözleşmeli Üretim Kredisi nedir? Kısaca açıklarsak ürettikleri ürünü teminat göstererek kullanacakları bir tarım kredisi türüdür.

Türkiye Ekonomi Bankası’nın desteklediği bu Sözleşmeli Üretim Kredisini üretimi yaptıran firmaya kullandırmaktadır. Bunun nedeni üretimi yaptırdığı kişi veya işletmelere üretim sürecinde yaşanan zorluklara karşı yanında olmaktır. Ayrıca Sözleşmeli Üretim Kredisini bir firma adına üretim yapan çiftçilerimizde kullanabiliyor. Hasat zamanında oluşacak zararı önlemek, acil nakit ihtiyacını karşılamak, üretim zamanında ortaya çıkacak masrafları gidermek için kullanabilmesi açısından. Geniş kapsamlı uygulanan bu kredi uygun faizlerle üreticilere sunulmaktadır.

tarim-kredisi-alma-sartlari

Türkiye Ekonomi Bankası Sözleşmeli Üretim Kedisinden faydalanan çiftçi ve firmalara çok uygun oranda faizle ve uygun ödeme seçenekleri sunarak onlara kolaylık sağlamaktadır. Sözleşmeli Üretim Kredisi 12 ay vadeli olarak belirlenmiştir. Ayrıca vade sonunda üretim ve hasat bitiminde ürün bedeliyle tek seferde ödeme imkanıda sunuyor. Ödeme seçenekleri üreticinin zor durumda kalmamasına ve kar oluşturmasına fırsat veren bir biçimde oluşturulmuştur.

uretim-kredisi-faiz-hesaplama

Türkiye Ekonomi Bankası(TEB) üreticileri Tarım Kredisi kullanabilmesi için birkaç belge şartı koymuştur. Bunlardan bazıları:

-Çiftçinin, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunu gösteren belge

-Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesinin fotokopisi

-İkametgah senedi

-Tapu fotokopileri

-Eğer kiralık araziniz varsa kiralık sözleşmesi

belgelerini bankaya ibraz etmek zorundasınız. Bu belgelerle size en yakın TEB şubesine gidip başvuru yapabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir