Ticaret Bakanından Kredi Sicil Affı Müjdesi

Ticaret Bakanından Kredi Sicil Affı Müjdesi

Ticaret Bakanından Kredi Sicil Affı müjdesi.. 2019 yılında kredi sicil affı bekleyen milyonlarca kişiyi mutlu edecek haber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Son dakika haberi olarak ajanslara düşen habere göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu ’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Pekcan henüz bir sicil affının gündemde olmadığını fakat konunun tekrar gündeme getirileceğini ifade etti. Bakanın kredi sicil affına ilişkin bu açıklaması ile tüm kesimlerden büyük sevince neden oldu.. İşte haberin ayrıntıları…

Ticaret Bakanından Kredi Sicil Affı Müjdesi

Ticaret Bakanı Pekcan milyonlarca esnafı ilgilendiren kredi sicil affının tekrar gündeme getirileceğini belirtti. 2019 yılı Haziran ayı itibariyle takipteki kredilerin brüt tutarı 116 milyar Lira’ya yükseldi. Türkiye ‘de kara listeye giren, temerrüde düşen ve icralık olan 12,5 milyon kişi bulunuyor.

Esnaf sanatkarlara sicil affı getirilmesi konusunda sorulan bir soruya Bakan Pekcan, “Sicil affı bizim tek başına alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarımızla bunu daha önce de konuştuk, tekrar gündeme getiririz” ifadelerini kullandı.

Kara Liste Affı İçin Kanun Teklifi

Kara listeye giren vatandaşların borcu için af talep eden İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun geçen hafta meclise kanun teklifi vermişti. Ergun, borcunu 8 ay içinde ödeyen ya da yeniden yapılandıranların kara listeden çıkarılmasını öngören bir kanun üzerinde çalışmıştı.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun kanun teklifi ile alakalı şu ifadeleri kullanmıştı:

2017 yılında tüketici kredileri ve kredi kartları, kobi kredileri ve ticari krediler nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar Lira düzeyindeyken, bu rakam 2019 yılının Haziran ayında 116 milyar Lira ‘ya ulaşmıştır.

Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile TBB (Türkiye Bankalar Birliği) nezdinde kurulan Risk Merkezi ’nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür. Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir.

Ticaret Bakanından Kredi Sicil Affı Müjdesi

3 Milyon Kişi Yasal Takipte

Genel kurulda konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise; resmi kurumlardan aldığı rakamları paylaşarak, sadece kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe düşen 3 milyon vatandaşın bulunduğunu ifade etti. Ayhan Barut, “Ülkemizde kara listeye giren, temerrüde düşen ve icralık olan 12 milyon 500 bin kişi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir