TLREF Endeksli İlk Kredi Akbank ‘tan

TLREF Endeksli İlk Kredi Akbank ‘tan

Türk Lirası referans faiz oranı olan TLREF, kısa sürede bankalarda da karşılık bulmaya başladı. TLREF endeksli ilk kredi Akbank ‘tan geldi. Akbank, bugün yapmış olduğu açıklama ile ” TLREF endeksli ticari kredi ” kullandırımını başlattığını duyurdu.

TLREF Endeksli İlk Kredi Akbank ‘tan

Akbank açıklamasına göre, artık bankaların kullandığı TLREF endeksli borçlanma imkanını ticari müşteriler de kullanabilecek. Akbank müşterileri orta uzun vadeli borçlanmalarında faiz oranlarındaki olumlu gelişmelerden faydalanabilecek.

TLREF ile Faiz Oranı Günlük Değişiyor

Akbank Ticari Bankacılık ‘tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal, TLREF endeksli yeni kredi ürünü ile alakalı bir açıklama yaparak şu detayları paylaştı;

” Türkiye’de ilk defa ” TLREF endeksli ticari kredi ” kullandırımını yapan banka olduk. Bankaların kullandığı TLREF endeksli borçlanma imkanını ticari müşterilerin de kullanabilmesini sağladık. Bilindiği üzere TLREF, Borsa İstanbul tarafından günlük olarak hesaplanan ve yine Borsa İstanbul ekranlarında yayınlanan bir ‘TL gecelik referans faiz oranı’. Yeni kredi ürünümüz spot bir kredi gibi uzun vade sağlarken, TLREF ‘e endeksli olarak faiz oranı günlük değişmekte. Uluslararası standartlara uygun ve şeffaf bir endeks oranına bağlı borçlanma imkanı ile müşterilerimizden gelen faiz indirimi beklentilerini karşılayabiliyoruz. Müşterilerimize daha uzun vadeli Türk Lirası cinsinden değişken faizli borçlanma imkanı sunan bu ürünümüze talep her geçen gün artıyor. ‘TLREF’ ile kredi faiz riskini daha doğru ve daha kolay yönetme konusunda önemli bir eksikliği gidermiş olduk. ”

TLREF Endeksli İlk Kredi Akbank'tan

TLREF Nedir ?

TLREF kısa tanımı ile Türk Lirası referans faiz oranı anlamına geliyor. Borsa İstanbul Genel Müdürü Murat Çetinkaya tarafından 2019 Ağustos ayının son günlerinde ilk kez duyurulmuştu. Murat Çetinkaya uluslararası standartlarla uyumlu bir TL referans faiz oranı olan TLREF ‘i oluşturduklarını ifade ederek, ” TLREF ‘e dayalı swap işlemleri yaygınlaştıkça faiz riskini yönetmek için bankacılık sisteminin dolar kullanmasına, bu kaynağı yurt dışına göndermesine gerek kalmayacak. ” açıklamasını yapmıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir