Toki 50 Bin Konut Başvuru Tüm Detayları

Toki 50 Bin Konut Başvuru Tüm Detayları

Toki 50 bin konut başvuru süreci devam ederken Türkiye ‘nin gündemi ucuz Toki Evleri.. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toki iş birliği ile Türkiye ‘nin 67 ilinde inşa edilecek konutların başvuruları devam ediyor. Toki 50 bin konut yapacak ve bu konutlar Adana, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Konya, Eskişehir, Kocaeli, Afyon. Karaman, Amasya, Antalya, Balıkesir, Bolu, Aydın, Burdur, Bursa, Çorum. Denizli, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Kars, Kahramanmaraş, Manisa, Tekirdağ gibi pek çok ilde yer alacak. Toki konutları inşa edilecek iller elbette bu kadarla sınırlı değil.. 67 ilde proje hayata geçiriliyor…

Toki Bin 50 Konut Başvuru Tüm Detayları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk 3 gün içerisinde gelen talep sayısının 25.000 ‘den fazla olduğunu ifade ederken henüz detayları öğrenmeye çalışan vatandaşlar ise ” TOKİ 50 bin ucuz konut başvuru şartları neler ? “ sorusuna yanıt arıyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ‘nın resmi internet sitesinden yayımladığı başvuru şartları ile merak edilen detayları haberleştirdik. İşte, 2019 Toki alt, orta ve üst gelir başvuru şartları..

Toki Başvuru Şartları Tüm Detaylar – 2019

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ülkemizin 67 farklı ilinde 140 proje halinde hayata geçirilecek 50 bin yeni sosyal konut için talepler alınmaya başlandı. Yatay mimari anlayışıyla 2+1 ve 3+1 nitelikte inşa edilecek 50 bin yeni sosyal konut için 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.

Vatandaşlar, projenin bulunduğu şehre göre göre 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında T.C. Ziraat Bankası ya da Türkiye Halk Bankası ‘nın yetkili şubelerden başvurularını yapabilecekler. Başvuru yapacak vatandaşlar 2+1 nitelikteki konutlar için 500 Lira, 3+1 nitelikteki konutlar için 1000 Lira başvuru ücreti ödeyecekler.

Toki 50 Bin Konut Başvuru Şartları Neler ?

Öncelikle projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şart. 2+1 nitelikteki konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

Toki 50 bin konut başvuru yapacak kişilerin Toplu Konut İdaresi ‘nden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi ‘nden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması şartı bulunuyor.

Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4.500 TL, İstanbul’da ise en fazla net 4.800 TL gelire sahip olma şartı aranacak. Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

Hükümet Projeye Özel Önem Veriyor

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjde olarak duyurulan TOKİ 50 bin sosyal konut projesine ilişkin başvuru şartları ve diğer tüm detaylar da belli oldu. Toki, web sitesi üzerinden yayımladığı ilanda, ucuz konut başvuru şartlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesinden sonra gündemin önemli başlıklarından birisi olarak 67 ilde TOKİ 50 bin konut başvuruları öne çıkıyor. Kira ödemekten yorulan yüz binlerce vatandaş, Toki ‘nin sosyal konut projesine yönelik detayları büyük bir merakla sorguluyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı da resmi internet sitesi ( http://www.toki.gov.tr/ ) üzerinden merak edilen sorulara yanıt verdi.

Düşük Taksitler ve Uzun Vadeli Ödeme Planı

67 farklı şehirde hayata geçecek 50.000 yeni sosyal konutun fiyatları projelere ve illere değişiklik gösteriyor. 2+1 konutlar 75 ve 85 m2 büyüklüklerde konut fiyatı; 116.400 TL ‘den başlıyor. % 12 peşinatla 13.968 TL ödeyerek, 388 TL taksit tutarıyla, 240 aya varan vadelerle satın alınabilecek. 3+1 daireler ise, 110 ve 128 m2 büyüklüklerde konut fiyatı; 170.720 TL, % 10 peşinatla, 17.072 TL ‘den, 759 TL taksit tutarıyla, 180 aya varan vade seçenekleriyle satılacak.

4 Kategoride Başvurular Alınacak

TOKİ tarafından hayata geçirilecek projede başvurular 4 ayrı kategoride kabul edilecek. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15 Nisan – 19 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapabilecek. En az yüzde 40 engelli vatandaşlar ise 08 Nisan – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

Emekli vatandaşların 25 Mart 2019 – 05 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapabileceği projede diğer başvurular ise 06 – 22 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak.

Konu ile alakalı şu haberimiz de dikkatinizi çekebilir; Toki Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir