Toki Başvuruları Rekora Koşuyor

Toki Başvuruları Rekora Koşuyor

TOKİ tarafından Türkiye genelinde 67 farklı ilde yapımı gerçekleştirilecek 50 bin sosyal konut projesine başvurular devam ediyor. 22 Mart tarihine kadar normal kategorideki başvuruların devam edeceği Toki Sosyal Konut projelerine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Tam anlamı ile Toki başvuruları rekora koşuyor. İlk başvuruların 6 Mart tarihinde başladığı talep toplama sürecinde konut başvurusu yapanların sayısı 125.000 kişiyi geçti.

Toki Başvuruları Rekora Koşuyor

İlk olarak Cumhurbaşkanı tarafından vatandaşlara bir müjde niteliğinde duyurulan 50 bin sosyal konutun detayları ortaya çıkıyor. İllere göre yapılacak projeler, konut sayıları ve detaylar da belli olmaya başladı. Hatta illere yapılacak konutların proje görüntüleri ve maketleri belli ortaya çıktı. TOKİ tarafından inşası gerçekleştirilecek yeni sosyal konutlar, doğa ile insanı buluşturan yatay mimarisi ile dikkat çekiyor. Projeleri vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplayan Toki evleri için başvuru sayısı şimdiden 125 bin kişiyi aştı.

TOKİ tarafından yapılacak yeni sosyal konutlar az katlı olarak yatay mimariye göre projelendirildi. İnsanları doğa ile buluşturan, kent dokusuyla bütünleşen, çevreye ve çağdaş yaşama uyumlu yeni sosyal konut projeleri, sosyal donatılar içeren kompleks yapısı ile de öne çıkıyor. projeler ile aile, komşuluk ve mahalle kültürünün yaşatılması hedefleniyor.

Alt Gelir Grubuna Önemli Oranda Kontenjan Ayrıldı

Şimdilik 67 farklı ilde hayata geçirilecek sosyal konut projeleri, geriye kalan 14 ildeki arsa ve proje etüt çalışmalarının tamamlanması sonrasında 81 ile yayılmış olacak. Bu şehirlere ilişkin çalışmalar da hızla devam ediyor. İnşa edilecek sosyal konutların % 64 ‘ünü oluşturan 32.198 adedi alt gelir grubu vatandaşlara ayrıldı. % 36 oranına denk gelen 17.802 daire ise orta gelir grubuna yönelik olacak.

8 Günde Başvuru Sayısı Şaşırttı

Sosyal konutlar için 6 Mart 2019 tarihinde başlayan talep toplama süreci vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, başvuru sayısı inşa edilecek konut sayısını şimdiden aştı. Konut sayısının 2 katından da fazla başvurunun geldiği sosyal konutların başvuruları rekora gidiyor. 50.000 sosyal konut için banka şubelerine 8 günde 125.000 kişiden fazla başvuru yapıldığı öğrenildi. Proje için talep toplama süreci bazı projelerde 22 Mart tarihinde sona ererken bazı projelerde ise 19 Nisan ‘a kadar devam edecek.

50 bin sosyal konut projeleri için Toki başvuruları Halk Bankası ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile yapılıyor. Bazı illerde Belediyelerin iş birliği ile yapılacak projeler için belediyelerin internet siteleri aracılığı ile ön başvuru yapılması da gerekli olabiliyor. Belediyelerin internet siteleri üzerinden yapılan başvurulara ilişkin form alınarak, bu form ile ilgili bankalara başvurmak gerekiyor.

Toki başvuruları sırasında, 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için 1000 TL başvuru bedeli yatırılıyor. Çeşitli nedenlerle projenin gerçekleşmemesi veya başvuruda bulunanların hak sahibi olamaması durumunda ise müracaat sırasında alınan bu ücret hiçbir kesinti yapılmadan iade ediliyor.

Konutlar 3 Yılda Bitirilip Teslim Edilecek

Toki tarafından yapılacak sosyal konutlar, en geç 36 ay yani 3 yıl içerisinde tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilecek. 2+1 dairelerin taksit ödemeleri konutlar teslim edildikten sonra başlayacak. Yani kura / çekiliş sonucunda hak sahibi olanlar evini teslim alıp yerleştikten sonra, kira öder gibi taksitlerini ödeyecekler. 2+1 konutlar 75 m2 ile 85 m2 arasında olup, fiyatları 116.400 TL ‘den başlıyor. 2+1 konutlar için % 12 oranında yani 13.968 TL peşinat alınacak. 2+1 daireler 240 aya varan vade seçenekleri ile ve aylık 388 TL taksitle satışa sunulacak.

3+1 konutlar ise 110 m2 ile 28 m2  aralığında olacak. Bu konutlar için de % 10 ‘a denk gelen yaklaşık 17.072 TL peşinat yatırılacak. 170.720 TL değerindeki konutlar, 180 aya varan vade seçenekleri ile ve aylık 759 TL ‘den başlayan taksitlerle satın alınabilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir