Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Başvuruları Başladı

Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Başvuruları Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sosyal konut müjdesi hayata geçiyor. Vatandaşa uygun koşullar ve düşük taksitlerle ev sahibi olma olanağı sunacak olan sosyal konutlar Türkiye genelinde 50 bin ailenin yüzünü güldürecek. Sosyal konutlardan ilk etapta en büyük ayı alan il ise İstanbul oldu. Toki İstanbul 2019 sosyal konut başvuruları başladı. İstanbul’a 6300 adet sosyal konut yapılacak.

Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Başvuruları Başladı

Toki tarafından inşa edilecek 50 bin adet sosyal konut Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyeler ve Toki iş birliği ile hayata geçirilecek. TOKİ başvuruları 2019 programı kapsamına alınan 50000 konutluk yeni ihale için talep toplama dönemi bugün itibari ile resmen başlamış oldu.

Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan duyuru ile 67 il için başvuruların başladığı duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da yapmış olduğu açıklama sosyal konutlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Başvuru Şartları

Başvuru sahiplerinin o il ve ilçenin sınırları içerisinde 1 yıldır ikamet ediyor olması,

2+1 konutlar için 25 yaşını doldurmuş olmak, 3+1 konutlar için 18 yaşını doldurmuş olmak,

2+1 TOKİ alt gelir grubu başvuruları için toplam hane halkı gelirinin en fazla 4500 TL gelire sahip olmak (İstanbul için 4800 TL gelire sahip olmak) şartlarını açıkladı. 3+1 orta gelir grubu için ise bu şart aranmıyor.

Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Başvuruları Nereye Yapılacak ?

Toki sosyal konut başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilebilecek.

Toki İstanbul 2019 Sosyal Konut Ödeme Koşulları

İstanbul ‘un Başakşehir ve Esenyurt ilçelerinde inşa edilecek 6300 sosyal konutun aylık ödemeleri 388 Lira ‘dan başlıyor.  TOKİ alt gelir grubu konutlar için başvuru ücreti olarak 500 TL, orta gelir grubu konutlar için başvuru bedeli olarak ise 1000 TL alacak. Şehit, gazi ve emekli kontenjanı için başvuru yapacak olan kişiler ise bu durumlarını gösteren resmi belgeleri yanlarında ibraz edecekler. Başvuruların konut sayısından fazla olması halinde hak sahibi olanlar kura çekilerek belirlenecek.

Kura çekilişi sonucunda hak sahibi olmaya hak kazanamayan kişilere yatırmış oldukları bu ücretler iade edilecek. Toki sosyal konutları için son başvuru tarihi 19 Nisan 2019 olarak belirlendi.

Sosyal konutların fiyatları projenin yapıldığı ile göre belirlenecek. 2+1 evlerin fiyatları 116 bin TL ile 238 bin TL arasında olacak. Ödenecek aylık taksitler ise 388 TL’den başlayacak. İstanbul ‘da konutlar ağırlıklı olarak Başakşehir ve Esenyurt ilçelerinde inşa edilecek.

Konu ile alakalı bu haberimiz de dikkatinizi çekebilir; Toki Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir