Toki Konya Sosyal Konut Evleri Başvurusu – 2019

Toki Konya Sosyal Konut Evleri Başvurusu – 2019

2019 Konya Toki sosyal konut başvuruları başladı. Toki Konya sosyal konut evleri başvurusu tüm detaylar ve tüm merak edilenleri bu haberimizde sizler için derledik. Toki 2019 projeleri kapsamında Konya iline de 2557 kontenjan ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Toki işbirliği ile hayata geçirilecek 50 bin Sosyal Konut içerisinden Konya Akören 3. Etap projesi kapsamında 212 adet, Konya Beyşehir projesi kapsamında 408 adet konut inşa edilecek. Konya Hadim 2. Etap projesi kapsamında 200 adet, Konya Hüyük 2. Etap projesi kapsamında 157 adet, Beyhekim Hastanesi civarında inşa edilecek Selçuklu Ardıçlı projesi kapsamında 1057 adet,  yine Beyhekim Hastanesi civarında inşa edilecek Selçuklu Ardıçlı -2 projesi kapsamında 429 adet ve Konya Yunak 2. Etap projesi kapsamında ise 94 adet konut inşa edilecek.

Toki Konya Sosyal Konut Evleri Başvurusu – 2019

Toki tarafından 7 proje halinde inşa edilecek 2557 konutluk sosyal konut projesinin başvuruları başladı. Uygun ve düşük taksitlerle yeni bir eve sahip olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirecek başvurular geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren başladı.

TOKİ tarafından hayata geçirilecek projelerde başvurular 4 ayrı kategoride kabul edilecek. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15 Nisan – 19 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapabilecek. En az % 40 engelli vatandaşlar ise 08 Nisan – 12 Nisan tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Emekli vatandaşların 25 Mart 2019 – 05 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapabileceği projede diğer başvurular ise 06 – 22 Mart tarihleri arasında alınacak. Başvurular yaklaşık 45 gün devam edecek ve 19 Nisan tarihine kadar sürecek…

Konya Toki Evleri Nereye Yapılacak

Konya iline inşa edilecek Toki Sosyal Konutları 2557 daire olarak hayata geçirilecek. Konya Akören 3. Etap projesi kapsamında yapılacak 212 adet dairenin 176 adedi 2+1 konutlardan oluşurken 36 adedi ise 3+1 konutlardan oluşacak. Konya Beyşehir projesi kapsamında inşa edilecek 408 adet dairenin 262 adedi 2+1 dairelerden 146 adedi ise 3+1 dairelerden oluşacak.

Konya Hadim 2. Etap projesi kapsamında yapılacak 200 adet dairenin ise 152 adedi 2+1 dairelerden oluşurken 48 adedi ise 3+1 dairelerden oluşuyor. Konya Hüyük 2. Etap projesi kapsamında yapılacak 157 adet dairenin 97 adedi 2+1 konutlardan 60 adedi ise 3+1 konutlardan oluşacak. Beyhekim Hastanesi civarında inşa edilecek Selçuklu Ardıçlı projesi kapsamında hayata geçirilecek 1057 adet dairede ise 725 adet 2+1 daire yer alırken 332 adet 3+1 daire yer alacak.

Yine Beyhekim Hastanesi civarında inşa edilecek Selçuklu Ardıçlı -2 projesi kapsamında inşa edilecek 429 adet konutun 357 adedi 2+1 dairelerden oluşurken 72 adet daire ise 3+1 olacak. Konya Yunak 2. Etap projesi kapsamında ise toplamda 94 adet konut inşa edilecek. Bu projedeki dairelerden ise 46 adedi 2+1 dairelerden oluşurken 48 adedi ise 3+1 dairelerden oluşacak.

Bakan Kurum’dan Konya’ya Yeni Müjdeler

Bakan Kurum, “İşte bugün bu ailelerimize yönelik projelerin bir yenisini daha hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımıza bağlı Toplu Konut İdaresi ile Konya Büyükşehir Belediyemiz arasında imzalanacak olan bu sosyal konut projesine ilişkin protokol ile birlikte artık Konya ‘mıza 1057 konutu daha kazandırmış oluyoruz. Çevreye ve doğal yapıya uyumlu sosyal donatı ve hizmet alanlarına sahip, teknik altyapısı tamamlanmış, nitelikli ve sağlıklı yaşam alanlarını içeren çok önemli bir proje bu. Bizim ecdadımız, medeniyetimiz bize cami merkezli, bahçe merkezli, şehirleşmeyi tarif ediyor” dedi.

Bakan Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay’ın daha fazla konut talebine atıfta bulunarak, “Sayın başkanımız dedi ki 1057 konut Konya’ya yetmez. Biz buradan şunun sözünü verelim: İlk etapta 1057 konutu yapalım, 2. etapta da 1000 adet konutun hazırlığına da arkadaşlarımız başlasın. Gittiğimiz her şehirde her ilçede bu projeleri açıklıyoruz. Toplu konut projemiz, 150.000 metrekare konut alanı, 20 bin metrekare ticari alan, 27 bin 500 m2 de eğitim alanına sahip. İçinde 86 bin m2. Neredeyse küçük bir ilde yaptığımız Millet Bahçesi kadar bir park alanını, 82 bin 500 metrekare de pazar alanı içeren bir proje. İlk etapta 3200 vatandaşımızın ihtiyacını karşılayacak proje” ifadelerini kullandı.

Toki Konya Sosyal Konut Evleri İçin Başvurular Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ ‘nin 50.000 Sosyal Konut projesi hakkında merak edilenleri detayları dün duyurdu. Bakan Kurum 50 bin konutluk yeni TOKİ Projeleri hakkında bilgi verdi. İşte en yetkili isim tarafından yapılacak sosyal konutlara ilişkin yapılan o açıklamalar…

“Biz 50.000 konutluk bu projeyi ülkemizin 67 ilinde yapıyoruz. 2+1 ve 3+1 konutları içeriyor. TOKİ başvuruları için 6 Mart itibari ile başvuruları kabul etmeye başlayacağız. Talepleri alırken hem alt gelir grubu hem de orta gelir grubu başvuruları alacağız. Buna ek olarak şehit yakınları ve gazilerimiz içinde ayrı kontenjan ayıracağız. Yine TOKİ emekli başvuruları içinde kontenjanlarımız olacak. % 10 peşinatla başlayacak ve % 12 ve % 15 peşinatlarımız olacak ve 240 aya varan vade seçenekleri sunacağız.

2+1 konutlar için 388 Lira ‘dan başlayan taksitlerle satışımız olacak. Her ilin bulunduğu konum ve projenin bulunduğu yere göre taksit tutarları belirlenecek.  3+1 dairelerin aylık ödemeleri ise 759 TL ‘den başlayacak. Yatay şehirleşme anlayışı ile örnek bir proje olacak. Camilerin, bahçelerin olacağı 50 bin konutluk projemizin lansmanını yaptık ve yarın itibari ile başvuruları toplamaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

Konya TOKİ 50 Bin Sosyal Konut Başvuru Şartları

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, açıklamalarında Toki tarafından yapımı gerçekleştirilecek 50 bin sosyal konutun başvuru şartlarını da açıkladı. Bu açıklamalar göre;

Başvuru sahiplerinin o il ve ilçenin sınırları içerisinde 1 yıldır ikamet ediyor olması,

2+1 konutlar için 25 yaşını doldurmuş olmak,

3+1 konutlar için 18 yaşını doldurmuş olmak,

2+1 TOKİ alt gelir grubu başvuruları için toplam hane halkı gelirinin en fazla 4500 TL gelire sahip olmak (İstanbul için 4800 TL gelire sahip olmak) şartlarını açıkladı.

Konya Toki Sosyal Konut Başvuruları Nereye Yapılacak?

Konya ilinde inşa edilecek Toki sosyal konutları için başvurular Konya Halk Bankası şubelerine yapılabilecek.

67 farklı şehirde hayata geçecek 50000 yeni sosyal konutun fiyatları projelere ve illere değişiklik gösteriyor. 2+1 konutlar 75 ve 85 m2 büyüklüklerde konut fiyatı; 116.400 TL ‘den başlıyor. Yüzde 12 peşinatla 13.968 Lira ödeyerek, 388 TL taksit tutarıyla, 240 aya varan vadelerle satın alınabilecek. 3+1 daireler ise, 110 ve 128 m2 büyüklüklerde konut fiyatı; 170.720 TL, % 10 peşinatla, 17.072 Lira ‘dan, 759 TL taksit tutarıyla, 180 aya varan vade seçenekleri ile satılıyor.

Toki Selçuklu Ardıçlı Projesi Hakkında Ne Dediler ?

Projenin önemine değinen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Hepsi zemin artı 5 kat, değişik tiplerde bitişik ve ayrık bahçeli, bahçesiz. Fakat belli bir yüksekliğe çıkmayan, bütün sosyal donatıları bulunan, içerisinde ticaret alanı olan, camisi olan, eğitim, sağlık birimleri olan, yani kelimenin özeti ile yaşanabilir bir bölge oluşturuluyor. Hemen hemen bir ilçe büyüklüğünde” ifadelerini kullandı.

Sosyal konut projesinin hayırlı olmasını dileyen AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir şu ifadeleri kullandı: “Biz çadır kültüründen geldik. Çadırın yanına bir çadır daha ilave ederek geldik. Toprak malzemeyi, kerpici, Horasan harcını kullanarak geldik Anadolu’ya. Geldiğimizde ev mimarisinde 2 tarzla daha tanıştık. Taş ve ahşap. Harikulade işler çıkarttık. Bugün beton işimizi daha da kolaylaştırıyor ve sonra istediğimiz şekli verebiliyoruz. Binlerce konut açığı var. Kaçmaktan kovalamaya fırsat bulamadık ama bundan sonra Cumhuriyet mimarisi tipi olarak birtakım yeni mimarı arayışlarını destekleyelim.”

Yeni Metro Hattına 2 Km Mesafede Olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK belediyecilik anlayışının sadece vaat etmediğini, yapabileceklerini ifade ettiğini, sözlerini de en kısa sürede gerçekleştirdiğini vurguladı. Başkan Altay, “Biz de bunun bu kadar kısa sürede gerçekleşmesinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Şu anda inşaatı yapılacak alan Sayın Bakanımızın desteğiyle bu alan Toplu Konut İdaresi’ne tahsis edilmiş oldu. Alanımız İstanbul Yolu’na, yeni yapacağımız metro hattına 2 kilometre mesafede. Beyhekim Hastanesi’ne 2 kilometre mesafede.

Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçi sayımız hızla artıyor. Onların günlük işe gidiş gelişleri ile ilgili şehirde bir trafik yoğunluğu var. Onun için bu konutların bir kısmı da ihracatımıza destek olan, üretime destek olan ve en az 3 yıl OSB’de çalışan vatandaşlarımızın başvuracağı bir imkan oluşturuyoruz. Böylece Konya’nın üreten gücüne de ciddi bir katkı oluşturacak projenin bir an önce hayata geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Hemen sosyal hayatın yanı başında, ulaşım problemi olmayan, sadece çalışanlarımız için değil; aileler için de iyi bir yaşam alanı oluşturmayı hedeflediğimiz, ortaya koyduğumuz güzel bir alan. Hayırlı olsun” diye konuştu.

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ise, yıllardır çözüm aranan bu konu ile ilgili atılan adımların mutluluk verici olduğunu kaydederek, “Yıllardır konuştuğumuz, özellikle sanayi bölgelerindeki çalışanlarımızın konaklayacağı mekanların kazandırılması meselesinin çözümü bugüne kısmetmiş. Ben öncelikle projelerin hayata geçirilmesinde fikir sahibi olan, mimarı olan Sayın Bakanımız ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Karabayır, 1057 dairelik Ardıçlı Toplu Konut projesinin protokolünü imzaladılar.

Toki Sosyal Konutları ile alakalı bu haberimiz de dikkatinizi çekebilir; Toki 50 Bin Konut Başvuru Tüm Detayları

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir