Tüketici / İhtiyaç Kredilerinde Vade 60 Ay

Tüketici / İhtiyaç Kredilerinde Vade 60 Ay

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni bir karar aldı ve tüketici / ihtiyaç kredilerinde vade 60 ay oldu. Kredilerde maksimum taksit sayısını 60 aya çıkaran BDDK, yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tüketici / İhtiyaç Kredilerinde Vade 60 Ay

Bu karar ile bankalar ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşterileri için 60 aya kadar vade seçenekleri sunabilecekler. İsteyen müşteriler kullanacakları krediler için 60 aya kadar taksit tercih edebilecekler. Kredi vadelerinin uzaması, kredi taksitlerinin önemli miktarda düşmesi ve uzun vadeye yayılması anlamına geliyor.

Daha önce maksimum 36 ay olan ihtiyaç / tüketici kredisi taksit sayısı 60 aya çıkarıldı. Bu karar ile kredi kullanımının artırılması ve kredi taksitlerinin daha makul ve ödenebilir bir seviyede tutulması hedefleniyor.

Eski Krediler de Yeniden Yapılandırılabilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yönetmeliğe eklenen geçici madde ile bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. Merhaba ben bir yıl önce 48aya kredi çektim şimdi çok zorluyorum acaba ziraat bankası 60 aya yapılandırma yapabilir mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir